Venkovská usedlost na Vysočině

Lokalita: Rozlehlý pozemek na okraji malé obci zapomenutého, ale o to více malebného koutu Vysočiny nedaleko Telče, dal spolu s osvíceným investorem a krásným zadáním vzniknout rozlehlé usedlosti, která zapadá do okolní přírody.

Celkový koncept: Objekty usedlosti jsme uspořádali tak, aby tvořily tradiční venkovskou zástavbu. Kompozice rodinného domu a stodoly vytváří polouzavřený dvůr a přirozeně vymezuje jednotlivé zóny zahrady.

Dům: Vzhledem k velkým prostorovým nárokům byl obytný dům rozdělen na dvě hmoty, aby svým měřítkem nenarušoval okolí. Hmoty spojuje vstupní krček s dostatkem úložného prostoru. Severní křídlo domu je obytné s pracovnou a zázemím, jižní křídlo je ložnicové a obsahuje rovněž samostatný vejminek.

Stodola: Stodolu jsme navrhli v tradičním pojetí s užitnou půdou. Rozdělena je na tři části: dvě parkovací stání, sklad zahradní techniky a sportovních potřeb a černá kuchyně s centrálním ohništěm otevřená do krovu.
Třešničkou na dortu celé usedlosti je rybníček v blízkosti rodinného domu.

Materiály: Navrženy byly tradiční materiály jako dřevo, kámen a omítka. Na střechách je skládaná krytina, nad černou kuchyní ve stodole doplněná prosvětlovacími taškami.

Autorská zpráva


Autor: 3K Architects s.r.o. – Ing. arch. Roman Kučírek, Ing. arch. Jan Komárek
Plocha pozemku: 4836 m2
Zastavěná plocha: Rodinný dům 275 m2, stodola 119 m2
Užitná plocha: Rodinný dům 260 m2, stodola 197 m2

 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Bravo! Takhle má vypadat velký dům mezi zástavbou v měřítku klaslcké vesnice. Poklona investorovi za výběr architektů.

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Clovek by si az myslel, ze to je |Architektura bez architektu| (Rudofsky) jak je to pekne.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*