Vila Čistovická

Dům se nachází ve vilové části Prahy 6, jedná se o náhradu původní, jen obtížně rekonstruovatelné stavby. Pozemek je poměrně malý, z čehož vyplývá výrazné vertikální prostorové dělení novostavby. Dispozice se postupně odvíjejí okolo komfortního točitého schodiště, které je zrcadlem bohatě prosvětleno shora. Jednotlivé prostory do sebe zapadají jako prostorový tetris, aby složily hranolovou formu domu.
Nejníže je položena technická místnost, o půl patra výše garáž, o půl patra výše předsíň, o čtvrt patra obývací pokoj, o půl patra kuchyň. Dále pracovna, patro ložnic, v nejvyšší úrovni se nachází relaxační prostor se saunou. Celkově dům působí jako dvoupodlažní, se střešní terasou a nástavbou. Výškově nepřesahuje hladinu okolní zástavby. Těžištěm vily je rozsáhlý převýšený obytný prostor obsahující obývací pokoj, jídelnu, kuchyni a pracovnu. Otevírá se pomocí 3,5 metru vysokých francouzských oken na terasu s bazénem a výhledem do zahrady. Koncepce připomíná klasický Raumplan, tvůrčí postup je ale především logickým vyústěním omezení, vyplývajících z místní regulace a využití jednotlivých místností. Prostory byly vyměřeny tak, aby získaly optimální proporce.
Dům je zděný, s betonovými a dřevěnými stropy. Obytný prostor má přiznaný trámový strop, inspirovaný středověkými stropními konstrukcemi francouzskými a italskými. Vnitřní schodiště je dřevěné. Podlahy jsou lité a dřevěné, terasa z probarvených betonových prefabrikátů. Omítka je z černého břizolitu, dilatovaného pozinkovanými ocelovými pásky. Okna jsou hliníková. Uvnitř je dům definován řadou technicistních detailů, jako jsou nerezové síťové a skleněné zábradlí schodiště, kovové podstupnice schodů, prosklená podlaha nad schodištěm, nosné trámy stropů. Koncepce domu je založena tak, aby byl schopný přijímat různé změny interiérového designu.

Autorská zpráva
Foto: Yohan Zerdoun

 

Autorkou interiéru je designérka Marcela Bartáková
Dům je řešen ve standardu B jako energeticky velmi úsporný.

 

Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  Nádherná stavba. Raumplan v podstatě bez chyby. Konečně zase jedna stavba s půdorysama. Jo a zajímal by mě autor tohoto díla.

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  Pěkná práce 🙂
  Gratuluji.
  Adolf Loos by byl jistě potěšen. Jaroslav Podšer také.
  Tomáš Vostatek

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*