Vila nad Vltavou

Fotogalerie ke článku (11)

Celá fotogalerie (11)

Místnosti jsou v prostorech mezi těmito zdmi, předělených lehkými příčkami a výplněmi. Dům je v podélném směru prodyšný a transparentní, spojuje užitnou západní část pozemku se svažitou východní s výhledem do údolí. V příčném směru parcely k sousedním pozemkům je naopak uzavřený. Vzájemný posun obou traktů vůči sobě vytváří prostor pro dvě terasy. To umožňuje vzájemně propojit vnitřní a venkovní prostory.
Dům je funkčně rozdělen do dvou traktů. Levý — vstupní trakt je jednoprostorový obytný prostor s kuchyní, jídelnou, se zázemím vestavěným uprostřed a s venkovní letní jídelnou. Tento trakt byl navržen ireali zován jako první etapa stavby, schopná samostatného provozu. Pravý — ložnicový trakt má ložnici rodičů s navazující terasou, dva dětské pokoje a koupelnu.
Posazením domu těžištěm na lom svahu vznikla pod přední částí obytného prostoru místnost, určená jako pracovna nebo pokoj pro hosty. Vedle, pod terasou, je otevřená krytá místnost — sala terena. Střecha byla regulací předepsaná jako sklonitá. Tvar střechy je navržen tak, aby využil potenciálu tvarování svahu. Nejprve sleduje pětiprocentní sklon mírné části svahu, v těžišti se lomí a jde ve stejném sklonu proti příkrému sklonu svahu.
Konstrukce
Konstrukčně je dům tvořen třemi rovnoběžnými nosnými zdmi z porothermu. Na nich jsou uloženy příčně dřevěné stropní trámy ve spádu střechy. Jako zákop jsou použity OSB desky. Střešní plášť je řešen jako klasická obrácená plochá střecha s přidanou tepelnou izolací pod hydroizolací. Na povrchu střechy je násyp z kačírku, v budoucnu se však počítá se zelenou střechou.
Podlahy jsou prkenné dřevěné, výplně dřevěné z eurooken a jsou obloženy vodovzdornou překližkou se stejnou povrchovou úpravou. Na obklad vnitřního servisního bloku je použito cetrisových desek. Dveře do zázemí jsou ocelové, zasklené drátosklem. Příčky jsou klasické zděné, místy obkládané.
Dům je vytápěn krbovým tělesem s nuceným rozvodem teplého vzduchu do všech obytných místností v kombinaci s elektrickým vytápěním. Je počítáno s rezervou pro případné zavedení plynu (prostor pro instalaci plynového kotle s komínem).

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*