Vila Nová Koulka

Vila Nová Koulka si stavební pozemek nezjednodušila, naopak složitý terén se otiskl do její architektury. Oblá hmota Nové Koulky s výhledem na Vyšehrad plynule a soudobě vyrůstá z místa. Nyní se vila uchází o titul Stavba roku 2017. 

Že má funkcionalismus místo i ve 21. století a může dát vzniknout netradiční vile, ukazuje stavba vily Nová Koulka v Křížové ulici v Praze. Dům, jehož autorem je Mgr. Ing. Milan Kopeček, MBA, respektuje ráz místa, stejně jako prostorové i legislativní limity. Do architektonické podoby vily se otiskl složitý pozemek, takže oblé tvary domu jakoby vyrůstají z terénu.

Jednoduchý povrch fasády, okenní pásy, pohledový beton nebo detaily z ploché oceli stavbě propůjčují neopakovatelnou tvář. Předností vily je originalita a hravost architektonicky determinující různorodost jednotlivých bytů. Rozhodně nejde o fádní stavbu. Vila navíc sousedí s parkem a komorním prostředím, které zaručuje bezpečnost. Uživatele oslovují i nízké provozní náklady.

Originální arkýř Vile s výhledem na Vyšehrad dominuje arkýř, jenž je pojatý velmi neortodoxně a je koncipován jako nepravidelné prosklené vybočení vnitřního prostoru mimo stavbu. To vše se zamýšlenou absencí vnějších statických podpor.

Uvnitř vily jsou ve všech obytných místnostech chladicí stropy prováděné do rastrů SDK, které byly velmi náročné na provedení, především kvůli koordinaci různých profesí, například montáže stropních svítidel. Originální je také instalace 5,5 metrů dlouhé ocelové lávky umožňující bezbariérový vstup do objektu. Její architektonické ztvárnění je neotřelé, přesto byla zachována funkčnost. Lávka je odolná proti promrzání, odvádí srážkovou vodu apod.

Výhledy na panorama Vyšehradu umocňují velkoformátová hliníková okna s nízkým parapetem provedená do oblouku. Pamatováno bylo také na venkovní žaluzie zasazené do skrytých kastlíků v monolitu v nadpraží. Kvalitní okna zajišťují klid v interiéru. O větrání se stará rekuperace, která zároveň šetří teplo.

Chytrý a úsporný domov Uživatelský komfort zajišťuje systém smarthome, který rezidentům umožňuje konfigurovat jednotlivé moduly podle jejich požadavků. Snadno tak ovládají podlahové topení, klimatizaci, chladicí stropy, osvětlení, rekuperaci, venkovní žaluzie nebo garážová vrata.

Vnitřní prostředí zpříjemňuje i prosvětlenost, množství světla dovnitř proudí velkými prosklenými plochami. Zajištěné je i chlazení přes deskový výměník, což obyvatelé ocení v létě. Zdrojem chladu i tepla pro celý dům jsou čtyři vrty, z nichž každý vede do hloubky 125 metrů.

Vila Nová Koulka soutěží o titul Stavba roku 2017. Hlasovat pro ni můžete během září na webu www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.
Autor: MgA. Petra Miškejová

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*