Vila Park Olomouc

Hlavní kvalitou lokality v atraktivní, a přitom klidné části Olomouce je její přírodní ráz. Místo je součástí Neředínského horizontu – jednoho z nejvýznamnějších přírodních útvarů, které tvoří hranici mezi městem a krajinou. Návrh vytvořil místo pro bydlení protkané vegetací, která s sebou přináší kvality v podobě příznivějšího klimatu, vysoké míry soukromí a v neposlední řadě kontinuitu zdejší biodiverzity. 
Prostorový koncept souboru o celkovém počtu 336 bytů na ploše pěti hektarů byl založen na pěti samostatných blocích uspořádaných kolem centrálního parku, při vstupu do území doplněného o obchody v parteru a novou zastávku MHD. Park svojí otevřeností zajišťuje pěší prostupnost a napomáhá orientaci v území. 
Každá z pěti etap zahrnuje skupinu viladomů na společné podnoži. Tvoří tak samostatný celek s vlastním vnitroblokem – poloveřejným prostorem, který slouží převážně obyvatelům a přirozeně rozvíjí jejich komunitní život. Nadzemní podlaží domů obsahují byty v maximálním počtu tři na podlaží. Společný vchod a prostory tedy sdílí šest až devět bytů. Díky tomu je zaručena sounáležitost ke společným částem domu. Téměř každý byt má lodžii, příčně provětranou dispozici, ideální orientaci vůči slunci a výhled do parkové zeleně i soukromého vnitrobloku. Přírodní charakter bydlení jsme rozvíjeli i volbou materiálů, Jako hlavní výrazový prvek domů je použit obklad lodžií modřínovým dřevem bez povrchové úpravy.

Autorská zpráva
Foto: Alex Shoots Buildings

Vila Park získal Cenu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR za inspirativní řešení dominanty v přírodním prostředí v soutěži Česká cena za architekturu 2020.

Autoři: Ondřej Chybík, Michal Krištof; spoluautoři Martin Holý, Ondřej Mundl, Lucie Skořepová, Matěj Štrba, Ondřej Švancara, Victor Cojocaru
Velikost parcely: 5 hektarů
Celkový počet bytů: 336
Počet komerčních jednotek: 4
Plánované dokončení celého projektu: 2025

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*