Vila pro práci

Bíle omítnutý dům na pražském Spořilově působí solidně až nenápadně, v interiéru je jeho koncept čitelný ihned – copility, roxorové tyče, pohledové povrchy ponechané v syrovém stavu. Kancelářský punk, nehledě na to, že zde sídlí seriózní advokátní kancelář.

Pozemek se nachází na okraji vilové čtvrti v zeleném pásu a blízkosti Spořilovské spojky, vůči níž je hlukově odstíněn díky značně vyvýšené terénní nivelitě. Figura domu byla dána již dříve územním rozhodnutím. Zadání konkrétní podoby novostavby jsme dostali od původního investora jasné: industriální prvky, barevnost ve stupních šedi a materiály ve své ryzí podobě. To vše s ohledem na optimalizaci stavebních nákladů.
 Exaktní kubickou hmotu domu tvoří dvě plná a jedno ustupující patro. Bílá omítka na fasádě v soudobé variantě architektonické superpozice s přibývajícími patry mění svou zrnitost. Měřítko fasády určují posuvné pororoštové okenice ze žárového ziku doplněné zábradlím z drátoskla a stěna z copilitových profilů.
 Analogicky k exteriéru postupuje barevná gradace v interiéru od výmalby vestavěných obslužných prostor nejtmavší šedou barvou ve třetím patře až ke světle šedé ve vstupním podlaží. Za vstupem se nachází částečně oddělená kancelář, jednací místnost a kuchyňka s technickým zázemím. V dalších dvou podlažích jsou vždy dvě uzavřené kanceláře, pracovní open space a toalety. Patra propojuje sochařsky tvarované křivočaré betonové schodiště s dominantním zábradlím z roxorových tyčí. Na podlahách je strojně hlazený beton, stěny v komunikacích a provozních místnostech jsou z pohledových betonových tvárnic, lokální podhledy jsou ze šedého heraklithu. Na ostění oken a dřevěné prvky byla použita smrková biodeska. Technické rozvody jsou vedené po povrchu, tvarovky spiro potrubí pro vzduchotechniku byly použity i pro custom-made světla.

Autorská zpráva
Foto: Filip Šlapal

Investor: EDIFICE construction & consulting
Autoři: Milan Jirovec, Matyáš Sedlák, Milan Holubec; spolupráce Klára Náglová; spolupráce na interiéru EDIFICE/Jan Horčička
Statika: Jan Pohl
Elektroinstalace: Jeku/Martina Kučerová
Vytápění, větrání: Štěpán Pecháček
Požární ochrana: Martina Doubková
Zdravotně technické instalace: Štěpán Pecháček
Zastavěná plocha: 114,5 m2
Hrubá podlažní plocha: 330,6 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*