Vila Stiassny v Brně je otevřena věřejnosti

(ČTK) – Brno dnv neděli 14. prosince 2014 otevřelo po tříleté rekonstrukci za 180 milionů korun vilu Stiassny. Zároveň v ní zahájilo činnost Metodické centrum moderní architektury v Brně, které umožní odborníkům, studentům i dalším návštěvníkům hlouběji poznávat architekturu 20. století, řekla ČTK mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá.

Opravenou vilu si prohlédl primátor Brna Petr Vokřál (ANO). "Měl jsem možnost vidět stavbu před rekonstrukcí a musím říct, že je to obrovská změna. Vila dostala úplně jinou dimenzi, navíc je součástí školicí centrum. Pro mě byla prohlídka zážitek," řekl. Věří, že veřejnost památkově chráněný objekt ocení. "Doufám, že vila přiláká do Brna další zahraniční turisty," doplnil Vokřál.
Vila Stiassny (Vládní vila), Brno, ulice Hroznová (zdroj: Wikimedia Comons / autor: Harold)
Obnova funkcionalistické vily byla podle ředitele centra na obnovu památek Petra Kroupy náročná. Objekt byl nejen zrekonstruován stavebně, ale odborníci uvedli do původní podoby podle historických dokumentů také interiéry. Náklady hradila z 85 procent Evropská unie, zbytek doplatil stát.

Nejnáročnější bylo zajištění statiky, protože betonové pilíře vily byly z nekvalitního materiálu. Ve zdech budovy byly praskliny. "Potíže vznikaly při dnech otevřených dveří, kdy vilou prošly stovky lidí. Odborníci proto budovu při pracích zpevnili ocelovými lany a velmi tenkými, ale mimořádně pevnými uhlíkovými vlákny, které se používají při výrobě technických zařízení vysílaných do vesmíru," uvedl Kroupa.

Vilu si nechal postavit v roce 1927 textilní průmyslník Alfred Stiassny podle návrhu architekta Arnošta Wiesnera. Za socialismu ji využívala vláda. Památkáři přišli teprve nedávno na to, jak interiéry budovy původně vypadaly. Za komunismu byly zdi přetřené bílou a šedou barvou, které překrývaly i vestavěný nábytek. Původní podlahy kdysi nechala správa objektu zakrýt nekvalitním linoleem. Až po odkrytí nátěrů se ukázalo, že zdi byly původně okrové a žluté. Linoleum ukrývalo například schodiště z hlazeného betonu.

Vila Stiassny není tak slavná jako brněnská vila Tugendhat, zapsaná na seznamu památek UNESCO, přesto je podle odborníků unikátní svojí architekturou. Její tvůrce v ní použil na svou dobu nejmodernější prvky, přitom ale vilu zasadil mezi zeleň. Návštěvník má pocit, že není uprostřed Brna, ale v přírodě.

Související články:

Vila Stiassni - zdroj: Facebook/Vila Stiassni - Centrum obnovy památek architektury 20. století)
Vila Stiassni – Centrum obnovy památek architektury 20. století
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*