Vila Tugendhat se výstavou představí v New Yorku, usiluje o ceny

Brno – (ČTK) – Brněnská vila Tugendhat se po úspěšné výstavě v Izraeli představí na začátku října také příznivcům architektury v New Yorku. Zájemci si budou moci v Českém domě na Manhattanu prohlédnout fotografie funkcionalistické stavby a dozvědět se všechno o její historii. Zároveň ji zástupci Brna přihlásí do mezinárodních soutěží o ceny Modernism Prize a Europa Nostar Award. Výstavu v New Yorku Brno podpoří 870.000 korunami, řekl novinářům primátor Roman Onderka (ČSSD).

Tugendhat (foto: Tomáš Dittrich)
Muzejníci v New Yorku s brněnským magistrátem spolupracovalo už při rekonstrukci vily Tugendhat. "Její architektura se jim velmi líbila. Oslovil jsem proto velvyslance v USA Petra Gandaloviče a domluvili jsme se na výstavě v Českém domě v New Yorku," řekl Onderka. Podobná výstava už byla v Izraeli a podle primátora sklidila velký úspěch.

Kromě výstav v zahraničí chtějí zástupci města představit vilu veřejnosti i odborníkům na veletrzích. Zviditelnit ji chtějí také přihláškou do dvou mezinárodních soutěží. Peníze na výstavu i nominace do soutěží dnes schválila Rada města Brna.

Návštěvníky do vily nalákalo na konci června i promítání filmu Kristián s Oldřichem Novým a Adinou Mandlovou. Vila je zpřístupněná veřejnosti po rekonstrukci od letoška a zájem o prohlídky je mimořádný, vstupenky jsou vyprodané několik měsíců dopředu. Památková obnova začala v lednu 2010 a trvala zhruba dva roky. Náklady na restaurování dosáhly 174 milionů korun. Tugendhat je na seznamu památek UNESCO.

Související články:


 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*