Vila u Šáreckého potoka

Areál vil v Šáreckém údolí v Praze byl dostavěn v roce 2004. Přestavba jedné z nich se na přání klienta téměř nedotkla vnějšího vzhledu. Dům má velkorysé přízemí s vysokými stropy a víceúrovňové podkroví s ložnicemi a dětskými pokoji.

Od začátku bylo zřejmé, že je třeba maximálně podpořit vertikalitu, zklidnit dispozice, odlehčit podkroví. A především propojit výjimečné okolí s interiéry otevřením a orientací hlavních prostor do zeleně, k potoku. Původní styl velkých oken byl zachován, ale výběrem nátěru ve světlém odstínu získaly výjimečný vzhled a podtrhly nadčasovost interiéru. Hlavní spojkou mezi vnitřním a vnějším prostorem je terasa, přístupná z kuchyně. Otevřením její prosklené západní části se může stát letním interiérem v zahradě i klidnou zimní zahradou v chladnějším počasí. Stejně jako v celém domě se tu opakují jemné tóny barev, které neruší pohled do zahrady.

Interiér spojuje dubová podlaha a do detailu promyšlený nábytek na míru. Křivka vycházející z původní konstrukce zjemňuje přísné hrany v detailu i v celkové dispozici. Obývacímu pokoji dominuje prvek oblouku, který je nosnou stěnou schodiště. Ten byl symetricky okopírován i v kuchyni, kde funguje jako prostorná spíž. S pomocí truhlářů vznikla velkorysá kuchyně včetně třímetrového pracovního ostrova.

Detail oblouku se opakuje v různých měřítkách nejen na úchytkách v kuchyni, ale i v podobě dalších truhlářských prvků. Jídelnu a obývací pokoj odděluje výsuvný úložný prostor, který funguje jako odkládací plocha a zábradlí zároveň.
 
Nábytek, který prostor doplňuje, je z dubové dýhy natřený stejným olejem jako podlaha; výrazné kousky jsou pokryté dýhou z amerického ořechu a mramorem. Světlé až monotónní a přírodní barvy doplňuje místy tmavý Grigio Carnico. Nenápadné povrchy zdobí luxusní doplňky: mosazné úchytky, svítidla Mercer, Flos, křeslo Bonaldo Tirella, jídelní židle Bonaldo Artika.

Autorská zpráva
Foto: Tomáš Slavík


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*