Vila v Kolodějích

Velkorysá vila navazuje na tradici funkcionalismu, zároveň respektuje okolní přírodu, zjevné je důmyslné propojení exteriéru a interiéru.
Prostor byl u této stavby důležitý: dům stojí v severovýchodní části pozemku u příjezdové cesty, takže je ponecháno maximum volné plochy na zahradě. Pozemek navazuje na zámeckou oboru zámku. Architekti podtrhli propojení s okolní krajinou, což obyvatelům vily umožní harmonický život v zahradě i v interiéru. Vila se směrem do ulice tváří střízlivě a neutrálně, vše podstatné se odehrává ve vnitřním prostoru pozemku a ve stavbě samotné.
Tvar domu má základní koncepci dvou na sebe kolmých obdélníkových půdorysů. Za zdánlivou jednoduchostí ale stojí promyšlený koncept reagující na orientaci a tvar pozemku. Směrem do ulice je dům kompaktní, na této straně má jen úzké pásové okno. Do zahrady jsou orientované plně prosklené fasády na celou výšku podlaží. Světlo a obrazy okolní přírody tak mohou prostupovat celým domem. Vila je rozdělena na část společenskou a soukromou: oba světy se neruší a zároveň spolu žijí v blízkém vztahu. Obytné místnosti jsou umístěny kolem dominantní galerie za použití skleněných ploch, umožňuje kontakt a komunikaci obyvatel vily mezi sebou, zároveň mezi nimi a krajinou.

Těžká železobetonová konstrukce je ve spodní části zavěšena na třech ocelových sloupech. Toto velkorysé řešení umožnilo otevřít interiéry za minimálního použití vnitřních stěn. I přes velké prosklené plochy nebyla nutná instalace exteriérových žaluzií, a to díky promyšlenému využití přesahů hmot a límců na fasádě.

Tisková zpráva

Vila soutěží o titul STAVBA ROKU 2018. Hlasovat pro ni můžete během září na www.stavbaroku.cz. Tato prestižní soutěž oceňuje kvalitní stavební řešení, architektonickou nápaditost a řemeslnost.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*