Vila ve svahu

Architektonické řešení ovlivnily dva důležité faktory: 
1) Přání budoucí paní domu – vytvoření absolutního venkovního intimního prostoru, bez nezvaných pohledů z okolí. Nazvali jsme jej oázou klidu. 
2) Genius loci – plynoucí svažitý terén s výhledem na protější kopce a lesy.  

Jak dosáhnout výhledů ze všech prostorů domu na malebné kopce, využít terén s eliminací výkopových prací, a především, jak vytvořit absolutní soukromí, které umožní bez ostychu užívat dům uvnitř i venku?

Tyto atributy determinovaly jasný, čistý a jednoduchý koncept atriového domu na platformě, kopírujícího plynule svažitý terén. Plynoucí dům v plynoucím terénu – FLOW HOUSE.

Z náročného požadavku vznikl velmi jednoduchý, čistý a přehledný dům. Jednopodlažní objekt se prolamuje spolu s terénem a otevírá prostor pro výhledy z klidové i společenské části domu. Toto zalomení vytváří opticky dvě podlaží, a zároveň ponechává dojem jednopodlažního, prostorově pestrého tělesa. K místní komunikaci je dům navržen jako protihluková stěna, která je poměrně zasunutá pod úroveň cesty. Celý dům je s klesáním otevřen do zahrady v západní části a vytváří tak intimní, před okolím skrytý a chráněný klidný obytný prostor. Hlavní hmotu domu tvoří tři křídla vytvářející písmeno U. Tato křídla jsou spojena krytou terasou, která dotváří navržené atrium – oázu klidu. Z horní části domu i ze spodní části terasy se nabízí stejný výhled do zahrady plné stromů i na protilehlé kopce.  

Autorská zpráva, redakční úpravy
Foto: Alex Shoots Buildings

Autoři: David Průša, Katarína Srnová
Zastavěná plocha domu: 523,91 m2
Užitná plocha domu: 397,40 m2
Obestavěný prostor domu: 1.775,35 m3

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*