Vila ve svahu v Praze Braníku

Dům vznikal úpravou, přístavbou a nástavbou původního domu v ulici Vlnitá v Braníku a je určen novou náplní pro potřeby rodiny majitele, konfigurací okolního terénu a jeho vztahu k okolí.

Projekt proto zahrnoval dostavbu a nástavbu rodinného domu pro potřeby rodiny, návrh výškového členění a úprav zahrady na svahu za domem s vložením bazénu a propojením lávkou zahrady s domem na úrovni podkroví, kde je umístěna ložnicová část a dětské pokoje.

V úrovni zvýšeného přízemí je hlavní otevřený obytný prostor navazující na pobytovou terasu a zahradu, který je zároveň propojený s terasou nad garáží domu směrem do ulice. Tento nový prostor jídelny je tak propojen se zahradou a zároveň je v kontaktu s ulicí a sluncem.

V původní části domu je obývací pokoj s možností oddělení další klidové místnosti. V části vstupu je pak hostinský pokoj a pracovna, technické zázemí, garáž a vstupní hala prosvětlená otvorem pro přímé schodiště vzhůru na úroveň zahrady.

Urbanisticky dům drží uliční čáru ulice a i svou hmotou respektuje velikost domů – solitérů v okolí.

Konstrukčně byl dům vystavěn z tradičních materiálů, konkrétně z pálených cihel v kombinaci s nosnými viditelnými železobetonovými sloupky. Stropní i střešní konstrukce jsou pak také železobetonové.

Fasáda je v omítce imitací pohledového betonu, obklad je proveden cortenovým plechem. Dekorační a pohledový „závěs“ vykrývá pohled k sousednímu pozemku. Na pultové střeše střeše se sklonem do zahrady je folie s kačírkovým posypem a na střeše garáže je extenzivní zelená skladba.

Autorská zpráva
Foto: Robert Virt

Autor: Ing. arch. Petr Tuček
Studie: 2018
Realizace: 2022

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*