Vila Vnitřní krajina

Vnitřní krajina / Atrium displuviatum / Přirozený jako ryba ve vodě / Obytná introverze

Chtěl jsem zkusit uspořádání domu, ve kterém se člověk přirozeně pohybuje, nebo v něm může jen tak plynout jako ryba ve vodě. Takový pohodový pobyt, kde podvědomě vše tušíte. Jde i o přirozenost toku denního světla. Dovnitř vchází nejen velkými okny, ale i kruhovými otvory ve střeše. Když jsem přijel na první návštěvu do hotové vily, má jedenáctiletá dcera tam neplánovaně zůstala další tři dny. Prostě se jí tam líbilo.
Místo, kde se vila nachází, má výhodnou polohu kousek od historického centra města. Zároveň je v blízkosti velkých parků, které příznivě ovlivňují okolní klima. Dalším kladem místa je křehká síť sociálních vazeb v okolí, třeba pracovní dostupnosti, docházky do školy, rodinných vazeb a kultury. Přáním klienta bylo žít hodně venku, což na malém, urbanisticky složitém pozemku nebylo jednoduché splnit.
Dvoupodlažní dům je zasazen do mírně svažitého terénu a plně jej odráží ve svém uspořádání. Vnitřní obytná krajina je směřována do sebe, do jakési obytné introvertnosti. Zároveň umožňuje průhledy do okolního světa, sousedních zahrad a ulice. Vila má tři výškové úrovně, spíše by se daly nazvat platformami. V úrovni ulice je vstupní betonová se zázemím, hlavní obytná platforma je o necelé patro vyvýšena nad úroveň ulice, klidová část je o další půlmetr výše. Společenská a klidová část jsou dřevěné, k sobě kolmé a navazují na atrium, které je jádrem celého domu. Na atrium navazuje i sauna s ochlazovacím bazénkem.
Hlavní místa interiérů jsou kompozičně zdůrazněna. Například nad jídelním stolem je velký kruhový otvor, který jej zvýrazňuje přirozeným světlem. Krb je umístěn v závěru nástupní osy do domu. V ložnici je rozměrný romantizující motiv Lysé hory.
Fasády domu jsou jednoduché, abstraktní, vyjadřující jeho materiálovou podstatu. Směrem do ulice je předzahrádka nahrazena dlouhým květníkem.
Novojičínská vila je variací na antický atriový dům. Konkrétně Atrium displuviatum, tedy bezokapové atrium, které popisuje Vitruvius ve svých Deseti knihách o architektuře. Je to atrium bez sloupů a střešní voda je svedena mimo něj.

Konstrukční a materiálové řešení:

Jednoduše řečeno spodek beton, vršek dřevo. Suterén je řešen jako bílá vodostavební vana z pohledového betonu. Nadzemní podlaží je konstrukčně řešeno jako dřevěné z masivních křížem lepených CLT panelů. Obklad stěn je akátovými dřevěnými deskami na sraz. Podlahy v interiéru jsou dřevěné dubové a betonové, venkovní terasy jsou z akátových desek. Okna jsou černá hliníková, zasklená izolačním trojsklem.

TZB: Dům je řešen v nízkoenergetickém standardu. Vnitřní klima je podpořeno nuceným větráním s rekuperací. Vytápění je podlahové teplovodní v kombinaci s nástěnnými tělesy, vytápěno plynovým kondenzačním kotlem. TUV je dohřívána solárním panelem umístěným na střeše. Vzhledem k výšce podzemní vody je kolem suterénu proveden vzdušník a pod atriem je zásobník na dešťovou vodu pro závlahu.

Autorská zpráva
Foto: BoysPlayNice,

Vila získala titul Stavba roku 2021, porota ji hodnotila především jako dokonalou ukázku bydlení s vysokou účelností, působivou architekturou, kultivovaností prostředí a nápaditým materiálovým zpracováním. Výsledkem práce architekta, dodavatele a investora je prostředí výjimečné domácí pohody.


Klient: Mgr. Miroslav Mixa / MIXA VENDING
Autor: Marek Jan Štěpán
Projekční tým: František Brychta, Lukáš Svoboda, Tomáš Jurák, Hana Arletová, Hana Myšková
Zastavěná plocha: 330 m²
Užitná plocha: 351 m²
Plocha pozemku: 505 m²
Rozměry: 1400 m3
Dodavatelé: STRAUB s.r.o.;  Českomoravský beton, a.s. TBG – spodní stavba; CLT panely – KLH, Abette dřevostavby – horní stavba

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*