Villa Game Architecture

Stavba respektující své okolí
„Naše architektura není jen samoúčelně krásná, ale chce být i v souladu s přírodou a okolním prostředím,“ říká Michael Darbellay. Jak slavný švýcarský architekt toto heslo naplňuje v praxi, předvedl v Orsière uprostřed Švýcarských Alp. Zde při výstavbě rodinného domu dokázal, že s použitím správné technologie není těžké vytvořit moderní a plně funkční design, který zároveň dokonale souzní se svým okolím.

Celkový koncept projektu Villa Game Architecture nejen velmi dobře zapadá do okolního prostředí, ale výborně naplňuje i zásadu, že forma má sloužit své funkci. Tomuto řešení, které vyžadovalo nemalou dávku fantazie, pomohly dát jasnou architektonickou koncepci také produkty společnosti PREFA Aluminiumprodukte.

Symbióza s přírodou
Hranatá novostavba rodinného domu leží na hranici mezi zastavěným okolím s velkým množstvím historických budov v srdci čisté alpské přírody, poblíž Tour du Mont-Blanc v okrese Entremont. Rozhodování týmu architektů z Darbellay Meilland ohledně návrhu rozhodně nebylo snadné. Výsledek dlouhého zvažování, jakou cestou se vydat, byl ale nakonec jednoznačný. Převládla snaha novostavbu koncipovat spíše s ohledem na její soulad s okolní přírodou, než se stavebním stylem nedalekých budov. „Novostavbu jsme se rozhodli zapustit do svahu, aby podtrhovala ráz okolní krajiny a nepůsobila jako rušivý element,“ vysvětluje architekt.

PREFA to dokáže
Jak je možné stavebně skloubit požadavek na volný výhled a současně zachovat soukromí obyvatel domu? Architektům navíc svazovaly ruce i další faktory, jako byla například malá plocha parcely a také neustále se zpřísňující stavební nařízení. „První myšlenka spočívala ve vytvoření jednolitě působícího objektu, ve tlumených temných odstínech,“ popisuje Michael Darbellay základní ideu architektonického návrhu. „Kromě toho jsme potřebovali nápady, které dokážou vyhovět místním nařízením o „estetickém“ střešním přesahu, ale přitom jsou hospodárné. Společnost PREFA splňovala nejlépe naše požadavky na krásu bez zbytečné nabubřelosti.“

Volný výhled na okolí
Přirozený spád pozemku a nakloněné roviny stavby skýtají místnostem orientovaným do dvora intimitu a současně jim zajišťují fantastické výhledy do okolní krajiny. Poloha ve svahu zase umožňuje, aby byl ze všech důležitých místností volný přístup do zahrady. Díky tomu mají obyvatelé domu neustálý pocit spojení s přírodou.

Strmý svah, ostré tvary
„Forma, kterou jsme zvolili,“ tvrdí Darbellay, „reaguje na okolní prostředí a dokonale s ním ladí“. Přispěl k tomu i falcovaný šindel PREFA v antracitové barvě, kterým se architekti rozhodli novostavbu opláštit. Ten totiž umožnil na budově vytvořit ostré hrany, díky kterým celá stavba lépe zapadla do strmého svahu, na kterém stojí.

Villa Game Architecture tak dokonale a především harmonicky spojila vysoké estetické nároky investora s rázem okolní krajiny a přilehlých historických budov. Architekti zde využili svých bohatých zkušeností a společně s produkty PREFA vykouzlili nadčasový architektonický skvost, který navíc vyniká svou vysokou funkčností.

Doporučení architekta
„Vnímání krásy je subjektivní a vždy závisí na tom, co použijeme jako východisko pro hodnocení. Naše architektura není samoúčelně krásná, ale chce být v kontextu s přirozeným i již vybudovaným okolním prostředím.“ Architekt Micheal Darbellay, Darbellay Melland Schers

Údaje o stavbě:
Místo:                                   Orsières, Švýcarsko
Objekt:                                 rodinný dům
Architekt:                             Micheal Darbellay, Darbellay Melland Schers

Sortiment výrobků PREFA Střešní a fasádní šindel:
Stručný popis: Několikrát osvědčený kosočtvercový tvar střešních a fasádních šindelů PREFA se dokonale spájí s vlastnostmi high-tech materiálu – hliníku. To z nich dělá perfektní krycí materiál pro starší budovy. Kromě klasických střešních konstrukcí mohou šindele pokrývat i objekty s moderním designem. Široká škála barev umožňuje individualizaci jakéhokoliv objektu. Potřebnou pevnost a ochranu proti zatékání zajišťují falce na všech bočních a podélných stranách. Tak vzniká bezpečná a proti větru odolná vazba. Každý šindel je přichycen pomocí speciální nerezové úchytky.Materiál: šablony z barveného legovaného hliníku s tloušťkou 0,7 mm, dvojité vypalované lakování
Rozměry: 420 x 240 mm, tloušťka 0,7 mm
Hmotnost: 1 m2 = cca 2,5 kg (10 šindelů)
Pokládka: na plné bednění, min 24 mm
Povrchová úprava: hladká, stucco
Barvy: kromě standardních i speciální barvy na vyžádání
Záruka: 40 let
podle podkladů společnosti PREFA Aluminiumprodukte s. r. o. 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*