Zahradní domek o rozloze 15 m2 je velmi kompaktní a pojme přibližně 8 osob. Je vybaven koutkem pro přípravu kávy a nabízí dostatečný prostor pro workshopy. Primárně je ale určen především k ukládání náčiní, které používají zahradníci v Oudolfově zahradě. Slouží také zaměstnancům společnosti Vitra, kteří se starají o včely v kampusu, a těm, kteří pracují na zeleninové zahrádce, jež v současné době vzniká vedle domku. Součástí stavby je venkovní posezení a malá kašna na zalévání nebo čištění bot a náčiní. Kromě toho bude budova vybavena vyhlídkovou plošinou, z níž si návštěvníci budou moci vychutnat 360stupňový nerušený výhled na Oudolfovu zahradu, Umbrella House a areál kampusu Vitra.
Téměř před třemi lety vzal Rolf Fehlbaum, emeritní předseda společnosti Vitra, architekta Tsuyoshiho Taneho na projížďku po Weil am Rhein a vyprávěl mu o svém dětství a vzpomínkách na pole, na kterém později vyrostl kampus Vitra. Právě v tom okamžiku se zrodila myšlenka na novou stavbu: Taneho zahradní domek, postavený v souladu s architektovým konceptem „archeologie budoucnosti“, podle něhož architektura vychází z paměti místa, kde se nachází. Domek byl dokončen v červnu 2023 a slavnostně otevřen během veletrhu Art Basel.
„Tak jako archeologové, i my se pouštíme do dlouhého procesu zkoumání a vykopávání paměti místa. Je to proces překvapení a objevování, hledání toho, co jsme neznali, na co jsme zapomněli, co se ztratilo v důsledku modernizace a globalizace. Věřím, že místo bude mít vždy vzpomínky hluboce zakořeněné v zemi a v historii. A že tato paměť nepatří minulosti, ale je hnací silou, která vytváří architekturu. Díky tomuto procesu přemýšlení o budoucnosti na základě paměti místa se archeologie postupně stává architekturou,“ vysvětil Tsuyoshi Tane.
V souladu s touto ideologií byl Taneho zahradní domek postaven z udržitelných a pokud možno místních materiálů a vyroben místními řemeslníky. Například kámen a dřevo použité v domě byly pořízeny z místních zdrojů a přepraveny pouze na krátkou vzdálenost: 28 km u žulového kamene (z lomu ke kameníkovi a poté do kampusu Vitra) a 50 km u dřeva (z místního lesa do továrny a poté do kampusu).
Tisková zpráva
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…