Vítěz konkurzu na stavbu iráckého parlamentu ještě nemá nic jisté

Baghdád 21. ledna (ČTK) – Konkurz na výstavbu nové budovy iráckého parlamentu vyhrála londýnská architektonická firma Assemblage. Irácká politická elita má ale jiné starosti a vedení ateliéru zatím nikdo z kompetentních Iráčanů neoslovil, napsala agentura AFP. Šéf ateliéru Peter Besley má dokonce obavy, že se Iráčané nebudou výsledkem konkurzu řídit a že by nakonec mohli dát přednost firmě vedené architektkou iráckého původu Zahou Hadidovou.

Teď parlament sídlí v šedivém betonovém bloku v nejpřísněji střežené zóně Bagdádu. Spletité chodby uvnitř jsou dodnes pokryty koberci z doby vlády bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

Aby se Bagdád vyhnul obviňování z korupce, zadal výběr stavitele příštího parlamentu britské komoře architektů. Ta vypsala konkurz a minulý týden zveřejnila jeho výsledek. Rozhodla se pro návrh Assemblage, kterou ale zatím nikdo z Iráku neoslovil.

"Vím, že teď právě mají mnoho práce. Snaží se zabránit rozpuštění parlamentu a chaosu. Bojím se, aby vůbec byli nějací poslanci, kteří budou v novém parlamentě zasedat," řekl Besley.

V Iráku se už několik týdnů protestuje proti vládě ovládané šíity a jejím údajným snahám odstavit od moci menšinové sunnity. Parlament je často ochromen bojkotem sunnitů, takže není schopen debatovat ani hlasovat o návrzích zákonů týkajících se významných záležitostí.

Smlouva o konkurzu na stavbu nového parlamentu Iráčany nezavazuje k tomu, že musejí závěr Britů přijmout. Ateliér Assemblage prozatím zinkasoval 250.000 dolarů (4,8 milionu korun) za vítězství v soutěži a vyčkává. Stavba, jejíž cena je vypočítaná na 411 milionů dolarů (7,9 miliardy korun), by mohla začít v roce 2015. Má to být kruhový objekt obložený panely, které mají lidi uvnitř chránit před prudkým sluncem. Kromě dolní komory v něm má sídlit také horní komora parlamentu a rovněž federální rada, jež zatím existuje pouze v rámci ústavy.

Návrh ateliéru ZHA Zahy Hadidové skončil v konkurzu třetí. Dle podmínek soutěže ale není umístní ve výběru pro konečnou volbu závazné. Hadidová se narodila v Iráku a působí v Británii. Její otec se v 50. letech věnoval politice. Na rozdíl od návrhu skupiny Assemblage není podoba návrhu ateliéru ZHA známá, i když zástupci firmy už s Iráčany vyjednávají.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*