Vítězem soutěže na bienále v Benátkách je ateliér Kolmo.eu

(ČTK) – Vítězem soutěže o návrh expozice v národním pavilonu Cecoslovacchia na 14. bienále architektury v Benátkách 2014 je návrh týmu z ateliéru Kolmo.eu, vedeného architektem Martinem Hejlem. ČTK to oznámila Eva Kolerusová, mluvčí Národní galerie v Praze (NG), která soutěž vyhlásila. Návrh odborná porota zvolila především proto, že "přesvědčivě reaguje na zadání vypisovatele".


Podle předsedkyně jury Jany Tiché je studie nejen srozumitelná i zahraničnímu publiku, ale také dobře realizovatelná. "Vizuálně výrazná forma prezentace umožňuje implementaci výsledků různých výzkumů v několika vrstvách," uvedla dále předsedkyně. Projekt podle ní dovoluje inovativní interpretaci historie české a slovenské architektury ve 20. století.

Do soutěže o návrh expozice v československém pavilonu pro bienále architektury, které se bude v Benátkách konat 7. června až 23. listopadu příštího roku, bylo podáno celkem 27 návrhů. V hodnotící komisi dále zasedli například Dan Merta z Galerie Jaroslava Fragnera nebo architekti Osamu Okamura a Alena Šrámková.

Na realizaci vybraného projektu je k dispozici 1,5 milionu korun; pokud účastník předloží návrh expozice s rozpočtem vyšším, musí předložit doklady o jeho zajištění. "Finanční i jiné omezení zásadním způsobem prověří schopnosti architektů. Ta nejzajímavější řešení přicházejí v omezených rozpočtech, při neomezeném rozpočtu nemáte důvod se nad řadou věcí zamýšlet a něco řešit," komentoval zadání soutěže kurátor sbírky architektury v Národní galerii Jakub Potůček.

Téma expozice v národním pavilonu by mělo korespondovat s koncepcí nizozemského kurátora Rema Koolhaase, který si jako leitmotiv přehlídky zvolil hledání základů architektury.

Podle Potůčka není cílem expozice jen představit nejkvalitnější českou současnou architekturu v mezinárodním kontextu, ale také dešifrovat proces, který z architektury během posledního století vymazal ve prospěch univerzálního moderního jazyka národní specifika a charakteristické rysy.

Československý výstavní pavilon stojí v Benátkách v areálu Giardini di Castello od roku 1924. V rozlehlém parku je mezi vzrostlými stromy 30 národních pavilonů. Nejstarší z nich vznikly před sto lety a další postupně přibývaly, takže samy stavby jsou přehlídkou architektury 20. století. Po rozdělení Československa spravují pavilon obě nástupnické země, které se také střídají v organizaci výstavy.

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*