Vítězem soutěže na rekonstrukci bývalých jatek je studio Petr Hájek Architekti

(ČTK) – Mezinárodní architektonickou soutěž na proměnu historického objektu bývalých jatek v blízkosti centra Ostravy vyhrálo studio Petr Hájek Architekti z Prahy. Vítěze soutěže, kterého vybírala porota, na svém dnešním zasedání schválili městští radní, řekla ČTK mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Objekt se má stát sídlem městské galerie PLATO Ostrava.

Město původně vyzvalo deset architektonických kanceláří, pět z nich přímo a dalších pět na základě předložených portfolií. Soutěže se nakonec zúčastnilo osm studií. Vítěz patří do pětice přímo oslovených kanceláří.

„Že se nám podařilo připravit soutěž tak, že máme za tři měsíce od vyhlášení vybrán vítězný návrh, považuji za velký úspěch. Je to zhruba o šest týdnů dříve, než jsme původně očekávali. Jsem rád, že se porota po intenzivní a věcné debatě nad předloženými návrhy shodla a můžeme začít připravovat další kroky,“ uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Porota podle Vojkovské vítězný návrh označila za citlivý a zároveň působivý projekt, který nejlépe vyhověl zadání a potřebám galerie a odpovídá vizi, kterou má Ostrava do budoucna.

„Když jsem přesně před dvěma roky navrhoval vedení města, aby pro městskou galerii současného umění získala a rekonstruovala historická jatka, ani ve snu by mě nenapadlo, že v historicky rekordním čase – alespoň v rámci České republiky – dospějeme tak daleko. Výsledek soutěže je podle mě velkou satisfakcí,
“ řekl ředitel galerie PLATO Ostrava a předseda poroty Marek Pokorný. Všechny soutěžní návrhy budou vystaveny od poloviny května v budově bývalého hobbymarketu Bauhaus, který město odkoupilo spolu s historickým objektem jatek, a to celkem za 80 milionů korun.

Objekt městských jatek v centru města vznikl v roce 1881. V roce 1994 ale městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz pozemky o rozloze dvou hektarů i s objektem jatek odprodal společnosti Bauhaus za víc než 38 milionů korun. Společnost v těsné blízkosti jatek postavila svůj hobbymarket.

Jatka však chátrala a nikdy nebyla opravena, prodejna později rovněž přestala fungovat. Město se dlouhodobě snažilo získat památkově chráněná jatka zpět. Podle posledního znaleckého posudku je hodnota areálu přes 90 milionů korun.

Doplněno Stavbaweb:

Všechny soutěžní návrhy budou vystaveny od poloviny května v budově bývalého obchodního domu Bauhaus.
Přímo oslovené kanceláře: 
 • Akad. Arch. Petr Hájek z Prahy – vítězný návrh
 • Ing. Arch. Robert Konieczny s KWK PROMES z Katovic
 • Arch. DI Arkan Zeytinoglu z Vídně *
 • Arch. Irakli Eristavi ze společnosti zerozero s.r.o. z Prešova
 • architektonická kancelář Wenink, Holtkamp Architecten z Eindhovenu *
  Vyzvané architektonické kanceláře na základě zaslaných portfolií:
 • Ing. Arch. Lukáš Kordík z GUTGUT z Bratislavy
 • architektonická kancelář PLURAL z Bratislavy
 • Ing. Arch. Josef Kiszka z ARKISS-ING z Havířova
 • RADAARCHITEKTI z Brna
 • McCullough Mulvin Architects z Dublinu.
 • (* – kanceláře, které návrh neodevzdaly)

  Porota zasedala v tomto složení:
  Ředitel galerie PLATO Ostrava Marek Pokorný (předseda poroty), primátor města Ostravy Tomáš Macura, radní města Lukáš Semerák.
  Nezávislí porotci  – Pavla Melková, Zdeněk Fránek, Pavol Paňák (Bratislava) a Ivan Reiman (Berlín).

  Souvisejíc články:
  Návrhy na přeměnu historických jatek bude Ostrava znát v dubnu 28.3.2017
  Historická jatka v Ostravě čeká průzkum památkářů  19.12.2016
  Ostrava na opravu jatek vypíše architektonickou soutěž 25.11.2016
  Ostrava převzala historická městská jatka 5.9.2013
  Městská jatka v Ostravě 22.1.2013
                           

  Zadejte komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  *