Vítězem soutěže Nový domov roku 2008 je vila v Nespekách

Vila v Nespekách na Benešovsku od architektů Ladislava Lábuse a Marka Nábělka získala nejvyšší ocenění v soutěži Nový domov roku 2008, která hodnotí dokončené a realizované stavby pro účely bydlení. Výsledky 7. ročníku soutěžní přehlídky, do níž se přihlásily přes tři desítky návrhů, byly 2.12.2008 oznámeny v pražském Veletržním paláci. V něm jsou také vítězné projekty vystaveny.

Ceny soutěže, kterou vyhlásilo ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Českou komorou architektů, se udělovaly ve čtyřech kategoriích: novostavba rodinného domu, novostavba bytového domu, rekonstrukce bytového domu nebo jiné budovy pro účel bydlení a výstavba bytů v domech zvláštního určení. Hodnotila se úroveň architektonického řešení stavby, začlenění stavebního díla do daného prostředí, využití pozemku, řešení dopravy, provedení stavby, konstrukční řešení a citlivost k životnímu prostředí.

„Potvrdilo se, že kromě satelitních sídel mohou vznikat i kultivované domy. Projekty obsahovaly také nízkonákladové stavby, jejichž autoři použili netradiční materiál,“ řekl při slavnostním předávání cen ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Vítězný projekt v kategorii rodinný dům, kterým se stala vila v Nespekách, zaujal porotu „vyváženým a kultivovaným řešením“. Ocenila stavbu mimo jiné za vizuální a materiálové propojení interiéru objektu se zahradou a příjemné měřítko stavby. Finanční odměna za první místo je 50 000 korun. V kategorii novostavba bytového domu získal první cenu a 4000 korun terasový dům v Košířích, na němž pracovali Pavel Hnilička, Veronika Hamšíková, Petra Bláhová-Kandusová a Jan Dluhoš. Stavba podle poroty dobře využívá možnosti parcely a prostředí. Dům byl postaven na svahu na místě původní vily. Díky terasovému uspořádání vznikly čtyři byty se střešními zahradami.

Jako nejlepší v kategorii rekonstrukce bytového domu nebo jiné budovy pro účel bydlení byl vyhodnocen historický objekt Míšeňská 4 v sousedství Kampy, Mostecké věže a Lužického semináře. Autoři Hana Seho a Petr Hlaváček získali cenu 30 000 korun. Stavba podle poroty reprezentuje zdařilé architektonické řešení rekonstrukce v historickém centru.

Odměnu 10 000 korun získali za soutěžní návrh Slaměný dům ve stodole architekti Oliver Kálnássy a Lukáš Gavlovský. Na místě dříve určeném pro obilnou slámu vznikl originální obytný dům. Dřevěnou konstrukci vyplňuje izolace ze slaměných balíků omítnutých hliněnou omítkou. Cihlové jádro obaluje konopná koudel, sláma a dřevo. „Uhnětl jsem dům ze slámy a hlíny vlastníma rukama,“ řekl na vernisáži jeden z autorů.

V kategorii výstavba bytů v domech zvláštního určení byl hodnocen jediný objekt. Odměnu 30 000 korun získal Domov sociální péče Hagibor, jehož autory jsou Jan Línek a Josef Kolář. Jde o největší projekt v novodobé historii Židovské obce v Praze. Zahrnuje záchranu, obnovu a rekonstrukci historické budovy z počátku 20. století.

Zdroj: Zpráva ČTK 2.12.2008

Doplněno Stavbaweb:
Dům podle projektu Ladislava Lábuse v Nespekáchrecenzi Zdeňka Kellnera, fotografie a video naleznete zde.
Informace o výstavě Nový domov 2008 naleznete zde.

Stavbu „Terasový dům v Košířích“ naleznete zde.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*