Vize modernosti. Rudolf Sandalo (1899–1980)

KDY: 22. 7. – 13. 9. 2020
KDE: 1. podlaží budovy 14 a grafický kabinet
Autoři výstavy: Jindřich Chatrný a Dagmar Černoušková
Kurátorka za zlínskou galerii: Ladislava Horňáková

(ČTK) – Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně vystaví oceňované snímky meziválečné architektury fotografa Rudolfa Sandala mladšího. Autor, jenž žil v letech 1899 až 1980, fotografoval stavby v domovském Brně i jinde v Československu. Jeho snímky proslavily vilu Tugendhat až ve Spojených státech amerických. Výstava, která vznikla ve spolupráci s Muzeem města Brna, měla vernisáž v úterý, uvedli zástupci galerie v tiskové zprávě.

K vidění budou originální Sandalovy snímky, které jsou známé z publikací o československé i světové moderní architektuře. „Na Sandalových fotografiích je charakteristický příklad práce autora se světlem a stínem, dokonale ztvárňují podstatu moderní architektury. Sandalo zcela porozuměl záměrům a vizím soudobých architektů. Dokázal ve svých fotografiích zachytit ducha modernosti jejich staveb. Při fotografování čekal na optimální světelné podmínky a následné retuše snímků důsledně a pečlivě prováděl na skleněných negativech,“ uvedl spoluautor výstavy Jindřich Chatrný.

Sandalo dokumentoval mimo jiné stavby Bohuslava Fuchse, Ernsta Wiesnera, Josefa Poláška, Jindřicha Kumpošta, Václava Dvořáka, Františka Lýdie Gahury, Vladimíra Karfíka a řady dalších architektů a stavitelů. Sandalova talentu si všiml i Ludwig Mies van der Rohe, který jej pověřil fotografováním jeho ikonické brněnské stavby, vily Tugendhat. Dvě Sandalovy fotografie si dokonce vybral Miesův přítel, architekt Philip Johnson na výstavu, kterou v roce 1932 pořádalo Museum of Modern Art v New Yorku.

Soubor dvaačtyřiceti originálních Sandalových fotografií vily Tugendhat získalo Muzeum města Brna v roce 2012. Zhruba třicet z nich nyní ukáže veřejnosti. Výstava zahrnuje dvě stovky originálních snímků, z nichž většina pochází z pozůstalostí architektů a stavitelských firem. K vidění budou například fotografie Moravské banky, hotelu Avion, kavárny Savoy v Brně, zotavovny Morava v Trenčianských Teplicích i moderních staveb ve Zlíně, Luhačovicích, Bratislavě, Nitře nebo Košicích.

Kromě fotografií návštěvníci také poznají, jakou technologii Sandalo používal při upravování fotek nebo s jakým fotoaparátem pracoval. Prohlédnou si i dobovou literaturu, české i zahraniční časopisy, v nichž se Sandalovy snímky objevovaly. Některé z jeho fotografií mají možnost zhlédnout ve videoprojekci. Výstavu mohou zájemci v Krajské galerii výtvarného umění Zlín navštívit do 13. září.

Doplněno Stavbaweb:
Informace o výstavě na stránkách Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně najdete ZDE.
Komentovaná prohlídka výstavy: 18. 8. v 17.00

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*