Vize za Slezanku

(ČTK) – Pracovníci ateliéru re-architekti dne 19. září 2017 představili obyvatelům Opavy svůj návrh na využití nevzhledného opavského obchodního centra Slezanka a volného prostoru u něj. Prosazují demolici současného objektu s obchody, výstavbu nové zastřešené tržnice a bytových domů. Vše za přibližně 712 milionů korun. ČTK to řekl jeden z autorů návrhu Ondřej Synek. Vedení města na práci najatého ateliéru nemá jednotný názor. Ozývají se jak souhlasné, tak i kritické hlasy.

Návrh studia počítá se stavbou 16 nových bytových domů. „Dva by jako svou investici mohlo postavit město. Zbývající pak menší investoři. Objemy se pohybují od 20 do 50 milionů korun za dům,“ uvedl Synek. Dodal, že některé budovy by mohly stát na místě současného obchodního centra Slezanka. „Navrhujeme v první etapě projektu demolici části Slezanky, která patří městu. V další pak i té, které patří soukromému vlastníkovi. To ale není nutností,“ doplnil. Výstavba by pak mohla být rozdělena do čtyř etap a několika let.

Celkové náklady na úpravu plochy nového náměstí, stavbu domů lemujících jeho tři okraje a centrální krytou tržnici s podzemními garážemi odhadují architekti na víc než 712 milionů korun. Město by za dva domy, tržnici a úpravu ploch zaplatilo 134 milionů korun. V nových domech by podle návrhu mělo být 140 bytů. Ve spodních patrech by měl být prostor pro obchody, restaurace a další služby. Přibližně třetina plochy by zůstala jako park.

To je například jedna z věcí, která se nelíbí primátorovi města Radimovi Křupalovi (ČSSD). Podle něj představená vize nerespektuje přání veřejnosti, která preferovala zejména parkovou zeleň. „Zpracovatele jsem upozorňoval, že občané preferují minimum zástavby. Jednoznačně to prokázalo dotazníkové šetření, které sami zpracovatelé zajišťovali,“ řekl Křupala. Dodal, že z hlediska urbanismu návrh jisté opodstatnění má. „Je kvalitně zpracovaný,“ řekl. Odrazuje jej ale i výše nákladů. „Z tohoto pohledu bych spíše považoval za účelnější vyřešit využití budovy bývalé pošty a chátrající Bredu, které jsou také součástí centra,“ řekl.

Naopak náměstek Dalibor Halátek (Změna pro Opavu) je s konečným návrhem architektů spokojený. „Splnili naše zadání. Myslím, že jejich návrh by mohl fungovat,“ míní. Krytá tržnice by podle něj mohla být prvkem, který vrátí do centra Opavy život. „Bylo by to místo, kde by si lidé mohli dát kávu, posedět a pak ještě nakoupit. To za každého počasí,“ uvedl. Náklady pro město nepovažuje za extrémně vysoké.

Věří i tomu, že se najdou zájemci z řad opavských podnikatelů, kteří by byli ochotni nové bytové domy postavit. „Vím minimálně o čtyřech, kteří už deklarovali, že do toho půjdou. Jsou to vážní zájemci,“ dodal Halátek.

Zakázku na studii využití prostoru pražská urbanistická kancelář získala za 1,4 milionu korun. Původně měla být plocha vzniklá demolicí domů zničených za války zastavěna dalším obchodním centrem. Město ale od předběžné dohody s developerskou skupinou Crestyl před časem ustoupilo. Firmě zaplatilo jako kompenzaci vzniklých nákladů 28,5 milionu korun.

Doplněno Stavbaweb:
V úterý 19. září 2017 byla v prostorách Slezanky veřejnosti představena koncepční studie „Vize za Slezanku“ s návrhem budoucího využití území a základními parametry nové výstavby v prostoru za bývalým obchodním domem. Studie byla na zadání Rady města Opava zpracována architektonickou kanceláří re:architekti ve spolupráci s urbanistickou kanceláří ONplan. Město požadovalo, aby navržení řešení vrátilo život do centra města a vytvořilo vhodnou náplň pro dlouhodobě neřešené a málo využívané území.

Návrh, který byl 19. září představen veřejnosti staví na třech pilířích.
Za prvé, návrh přináší městu nové příležitosti pro hospodářský a sociální rozvoj.
Městská tržnice bude moderním a atraktivním místem s potenciálem přilákat za nákupem čerstvých potravin místní produkce, občerstvením a kulturním programem nejen Opavany, ale i návštěvníky z širokého okolí.
Rozdělením nové zástavby do menších parcel umožní město, aby na Horním náměstí mohli stavět i místní drobní investoři. Příjmy z pronájmů či prodeje nových ploch tak zůstanou v opavské ekonomice. Přes 330 nových obyvatel zvýší kupní sílu a doplní úbytek obyvatel středu města.
Ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru vzniknou veřejná prostranství a městské domy vysoké architektonické kvality, které vytvoří trvalou hodnotu pro město.

Za druhé, v srdci města vznike klidné a tiché veřejné prostranství pobytový park a náměstí s novou tržnicí. Park s dostatkem míst k posezení a pro hraní dětí se stane živým místem pro setkávání obyvatel všech generací.
Díky propojení s prosklenou městskou tržnicí navíc vznikne i vnitřní veřejný prostor, který umožní využití vnitrobloku i během zimních měsíců. Nový park bude visuálně atraktivním, čistým a bezpečným prostředím pro trávení volného času. Kavárny a restaurace v parteru budov a tržnice uspokojí rostoucí poptávku po těchto službách.

Za třetí, návrh přistupuje k místu s respektem. Nová zástavba vzniká ve stopě historického zastavění. Na Horní náměstí se vrací městské domy, které díky své dispoziční flexibilitě umožní širokou škálu využití v návaznosti na měnící se požadavky a ekonomické podmínky.
Flexibilní co do využití, svou pevnou formou však tyto domy jasně definují odvěká prostranství Opavy, Horní náměstí i Rybí trh. Hlavním dominantám města, Hlásce, Slezskému divadlu a Konkatedrále svou hmotou a výškou říms nekonkurují, jen vhodně dotváří prostor, který jejich důležitost akcentuje.
___
K návrhu se lze vyjádřit. Občané mohou své komentáře zasílat do 20. října 2017. Pro podání Vašeho komentáře využijte tento formulář.
Tištěná verze formuláře je rovněž k vyzvednutí v Turistickém informačním centru (Horní náměstí 67, 746 26 Opava).
zdroj: www.opava-city.cz/cs/slezanka

Projekt na stránkách autorů, ateliéru re:architekti, najdete ZDE.
Vizualizace najdete také ZDE.
Souhrnné informace ZDE.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Podle mého názoru není nutné ctít (byť historickou) linii stávající zástavby. Opava nemá větší shromažďovací prostor, pokud pomineme provizorium na Dolním náměstí – řešení je v rozšíření plochy Horního náměstí na úkor dnešní Slezanky, a teprve na zbývající ploše obchůdky, kavárny, fitka, restaurace, firemní zázemí… byty. Větší zapojení soukromých investorů, pro všechny potom jeden koordinátor – špičkový architekt.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*