Vláda bude možná proti změnám ohledně energetických štítků

(ČTK) – Sněmovna bude zřejmě se záporným stanoviskem vlády projednávat novelu ODS, která má ulevit od administrativy spojené s energetickými štítky. Při prodeji budovy nebo pronájmu bytu by podle předlohy nebylo nutné předkládat průkaz energetické náročnosti, stačilo by vyúčtování dodávek tepla, plynu a elektřiny za poslední tři roky. Podle předběžného stanoviska pro středeční jednání kabinetu evropská směrnice takové zjednodušení neumožňuje.


Záměr přitom již v půlce dubna avizoval ministr průmyslu Martin Kuba (ODS). Ve Sněmovně normu předložili poslanci ODS František Dědič a Jan Bauer. Podle jejich návrhu by poslanci mohli novelu, s níž souhlasí i opoziční ČSSD, schválit ve zrychleně už v prvním čtení.

Podle ministra Kuby je cílem úprav omezení nadbytečné administrativy a nenutit občany k nákupu štítků v hodnotě tisíců korun pro starší budovy, které spadají do horších kategorií energetické náročnosti a u nichž štítek nezvýší jejich hodnotu. Náklady na pořízení štítku se podle poslanců pohybují v tisících až desetitisících korun.

V důvodové zprávě autoři uvádějí, že cílem je odstranit skokový růst nároků na počet energetických specialistů i počet vydaných průkazů. Změna má také odstranit možné časové a finanční bariéry při prodejích a pronájmech, například snížit náklady u chudších lidí, kterým přináší dodatečné náklady bez jasných úspor.

Návrh se týká i kulturních památek. Počítá s tím, že by vlastník nemusel dokládat, že budova je kulturní památkou. Rozšiřuje se také výjimka ohledně požadavků na energetickou náročnost pro kulturní památky a budovy v památkových zónách.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*