Vláda navrhuje zastavit většinu programů fondu rozvoje bydlení

Ruší nebo omezuje většinu programů Státního fondu rozvoje bydlení.

Vláda plánuje příští rok zastavit většinu dosavadních programů Státního fondu rozvoje bydlení. Z 11 různých programů jich chce pozastavit osm, jeden nový zavede. Vyplývá to z komentáře vlády k návrhu rozpočtu fondu na rok 2008, který ve středu schválila sněmovna.

Mezi zrušenými programy je například dotace obcím na výstavbu nájemních bytů pro osoby s vymezenými příjmy, podpora družstevní výstavby, pomoc na opravu nemovitostí poškozených povodněmi nebo dva ze tří typů úvěrů mladým lidem na opravy a modernizaci bydlení. Nově se zavádí ručení za splácení úvěrů, které si na výstavbu nájemních bytů vezmou obce nebo soukromí investoři.
Příjmy fondu by měly činit 1,25 miliardy korun, celkové výdaje 3,2 miliardy. Z toho je 1,5 miliardy určeno na program opravy panelových domů. Přibližně stejná částka půjde na úvěry mladým lidem na výstavbu nebo pořízení bydlení; asi 50 miliony chce vláda stejný účel dotovat.
V letošním roce má činit rozpočet klíčového programu Panel po navýšení, které v listopadu schválila sněmovna, 4,3 miliardy korun. Komentář k rozpočtu přitom současnou úroveň aktiv považuje za minimální. „Nižší objemy by nedokázaly zajistit potřebný efekt zvolené funkce fondu,“ stojí v komentáři.
Příjmy fondu počítají pouze s výnosy z vlastního jmění; bude se tedy muset obejít bez peněz ze státního rozpočtu. Až do roku 2005 byl hlavním zdrojem financování fondu přesun prostředků z Fondu národního majetku.
Pokračující poskytování nenávratných podpor povede v příštích letech podle vládního komentáře k podstatnému snížení finančních prostředků fondu. „V důsledku toho fond již nebude způsobilý dále realizovat žádný z dotačních programů,“ popisuje situaci komentář. Státní politika bydlení podle komentáře směřuje spíše k návratným formám podpory.
„S rozpočtem na příští rok jsem samozřejmě velmi nespokojený, protože omezí řadu velmi užitečných programů, nejvíce však program Panel, který by naopak potřeboval mnohem více peněz na to, aby se podpořila rekonstrukce panelových domů,“ řekl ČTK náměstek ministra pro místní rozvoj Petr Pávek. Ministerstvo na opravy panelových domů původně požadovalo až dvojnásobek částky, kterou fond na tyto účely dostal. „Seškrtání tohoto programu je z mého pohledu velmi nešťastné,“ dodal.
Podobně vnímá schválený návrh rozpočtu také předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Vít Vaníček. „Jsme rozhodně zklamáni, protože částka 3,2 miliardy celkem, a z toho 1,5 miliardy na program Panel, je naprosto nedostačující,“ řekl ČTK. Částka určená na opravy panelových domů bude podle Vaníčka stačit maximálně na první kvartál příštího roku. „Škoda, že sněmovna při porcování medvěda spíš dala na pomníčky v obcích a městečkách, než na věc, která se dotýká třetiny obyvatel této země,“ sdělil.
Jako problém vidí Vaníček i plánované snížení státní podpory programu Panel, které podle něj ministerstvo pro místní rozvoj spolu s fondem připravuje. Ta se má podle Vaníčka snížit ze čtyř na 2,5 procenta. Návrh snížení státní podpory o 2,5 procentního bodu obsahuje také komentář vlády k rozpočtu fondu. Ředitel fondu Jan Wagner ČTK informaci o připravovaném snížení státní pomoci potvrdil, odmítl však mluvit o konkrétních číslech s tím, že ještě nebylo nic rozhodnuto.
V roce 2005 se opravilo v rámci programu Panel přibližně 9000 bytů, loni to bylo zhruba 45.000 bytů. Pro letošní rok se odhaduje, že rekonstrukcí na sídlištích projde až 120.000 bytů.
Rušení nebo omezování některých programů kritizuje také stínový ministr pro místní rozvoj za ČSSD Radko Martínek. „Likvidují se dotace mladým lidem do 30 let na rekonstrukce bytů, je likvidována podpora družstevní výstavby a celá řada dalších projektů,“ řekl ČTK Martínek. Podle něj by minimálně měl být navýšen rozpočet programu na opravy panelových domů, měly by být udrženy dotace na výstavbu bytů pro sociálně potřebné a prodlouženy úvěry mladým lidem na opravy a modernizaci bydlení.
Poslanci ve středu nepřijali pozměňovací návrh sociálního demokrata Jana Babora, který navrhoval přesunout uvnitř rozpočtu fondu 50 milionů korun na podporu výstavby družstevních bytů. Neprošel ani návrh stínového ministra Martínka. Ten chtěl poskytnout miliardu korun na výstavbu nájemních bytů pro osoby s vymezenými příjmy.
Zdroj: Zpráva ČTK 7.12. 2007
 
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*