Vláda přijala návrh upravující zápisy práv do katastru

 
Praha 1. února (ČTK) – Vláda schválila návrh zákona, která upravuje podmínky zápisu práv do katastru nemovitostí. Podle novely, kterou předložil poslanec za ODS Daniel Petruška, by se návrh na vklad měly podávat na jednotném formuláři, aby se zabránilo případným chybám. Návrh zavádí i takzvanou poznámku spornosti pro případ, že někdo zpochybní vlastníka nemovitosti zapsaného v katastru.

Téměř shodný návrh předložil sněmovně bývalý kabinet Mirka Topolánka, poslanci ho ale zamítli, protože části z nich se nelíbilo, že zvyšuje poplatky za zápis nemovitostí. Nynější návrh již zvýšení poplatků neobsahuje.

Nově by mělo platit, že pokud katastrální úřad zamítne zapsat vlastníka, podá se žaloba na jeho rozhodnutí prostřednictvím úřadu. Ten ji pak bude muset nejdéle do 30 dnů předat k soudu. Toto opatření má zajistit, aby katastrální úřady o podaných žalobách věděly. Petruška v předkládací zprávě podotýká, že tato praxe fungovala od roku 1993 do roku 2002 a není z té doby znám jediný případ, kdy by katastrální úřad podanou žalobu k soudu zatajil.

Nově by také mělo být možné, aby se k návrhu na zápis přikládaly smlouvy ve slovenštině, a to bez českého překladu. Pokud navrhovanou novelu schválí parlament a podepíše prezident, měla by platit od letošního 1. července.

Související články:
Vláda posoudí návrh na úpravu zápisů do katastru nemovitostí

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*