Vláda posoudí návrh na úpravu zápisů do katastru nemovitostí

Pokud navrhovanou novelu schválí parlament a podepíše prezident, měla by platit od letošního 1. července.

Praha 31. ledna (ČTK) – Poslanecký návrh novely zákona, která upravuje podmínky zápisu práv do katastru nemovitostí, v pondělí posoudí vláda. Téměř shodný návrh předložil sněmovně bývalý kabinet Mirka Topolánka, poslanci ho ale zamítli, protože části z nich se nelíbilo, že zvyšuje poplatky za zápis nemovitostí. Nynější návrh, který předkládá občanský demokrat Daniel Petruška, již zvýšení poplatků neobsahuje.

Návrhy na vklad by se Petruškovy předlohy měly podávat na jednotném formuláři, aby se zabránilo případným chybám. Návrh zavádí i takzvanou poznámku spornosti pro případ, že někdo zpochybní vlastníka nemovitosti zapsaného v katastru.

Nově by také mělo platit, že pokud katastrální úřad zamítne zapsat vlastníka, podá se žaloba na jeho rozhodnutí prostřednictvím úřadu. Ten ji pak bude muset nejdéle do 30 dnů předat k soudu. Toto opatření má zajistit, aby katastrální úřady o podaných žalobách věděly. Petruška v předkládací zprávě podotýká, že tato praxe fungovala od roku 1993 do roku 2002 a není z té doby znám jediný případ, kdy by katastrální úřad podanou žalobu k soudu zatajil.

Nově by také mělo být možné, aby se k návrhu na zápis přikládaly smlouvy ve slovenštině, a to bez českého překladu. Pokud navrhovanou novelu schválí parlament a podepíše prezident, měla by platit od letošního 1. července.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*