Vláda schválila novelu, která má zabránit spekulacím s pozemky

Fotogalerie ke článku (1)

Ilustrační foto

Ilustrační foto
Celá fotogalerie (1)

Vláda schválila novelu zákona, která by měla zabránit spekulacím při prodeji státní zemědělské půdy. Informoval o tom tiskový odbor vlády.

Podle novely, kterou projedná ještě parlament, bude muset každý zájemce o půdu složit kauci ve výši pěti procent z minimální ceny prodávaných pozemků, nejméně však 5000 korun. Pokud se zájemce s nejvyšší nabídkou rozhodne, že pozemky nekoupí, kauce mu propadne a stane se příjmem Pozemkového fondu.
Pokud vítěz výběrového řízení na prodej půdy odstoupí, fond již také nebude oslovovat další, ale prodej ukončí. Cílem je zabránit tomu, aby smluvení uchazeči v pořadí podle nabídnutých cen spekulativně stahovali své nabídky. Stát by pak nemusel prodávat půdu za nevýhodnou cenu zájemcům s nízkou nabídkou.
Nové ustanovení se týká prodejů státní půdy podle zákona o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků ve vlastnictví státu. Ten mimo jiné stanoví, komu lze půdu prodat. Pokud se ozve více zájemců, fond je vyzve, aby nabídli cenu za pozemek, a poté podle zákona prodá půdu nejvyšší nabídce. Ostatním uchazečům vrátí složené kauce.
Novelu zákona předkládá 11 poslanců ze všech stran politického spektra. Podporu novele již dříve vyjádřili místopředsedové zemědělského výboru poslanecké sněmovny Michal Hašek (ČSSD) i Pavel Kováčik (KSČM).
Na spekulace s pozemky upozornila na jaře Česká televize a potvrdila ji i kontrola všech 60 územních pracovišť Pozemkového fondu. Skupiny podnikatelů údajně manipulovaly soutěže a na získané pozemky získávaly státní i evropské dotace.
Podstatou spekulací bylo podávání nabídek na koupi pozemků skupinou podnikatelů. Výše jejich nabídek byla odstupňována a po vyhlášení výsledku soutěže spekulanti odstupovali tak, aby pozemky získal ten, jehož nabídka je nejtěsněji nad prvním zájemcem o pozemky mimo skupinu. Podle platného zákona totiž musí pozemkový fond po odstoupení prvního zájemce nabídnout dalšímu v pořadí i vícekrát, dokud není půda prodána. Farmáři, kteří na půdě dosud hospodařili, o ni kvůli tomuto postupu často přišli.
Zdroj: ČTK, sos old mha, 4. 12.2007.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*