Vláda schválila Novou Zelenou úsporám — dotace budou 27 miliard korun

(ČTK) – Vláda schválila program Nová Zelená úsporám, který byl měl do roku 2020 poskytnout dotace v celkové odhadované výši 27 mld. Kč. Plynule tak naváže na stejnojmenný program, jenž začal letos v srpnu. V rámci něj lidé žádají o dotace na zateplení rodinných domů. Podle Ministerstva životního prostředí (MŽP), které návrh předložilo, by program měl podpořit zaměstnanost i úspory v domácnostech.


MŽP očekává do konce roku podíl výnosu z emisních povolenek, který bude určen pro Novou Zelenou úsporám, ve výši 1,2 mld. Kč. „Zhruba 15 000 rodinných domů v ČR bude moct být komplexně zatepleno v souladu s podmínkami programu. Program přinese také velmi vysokou zaměstnanost, až 6000 pracovních míst, nebo pomůže udržet ta pracovní místa, která by ve stavebnictví zanikla,“ uvedl ministr životního prostředí Tomáš Podivínský.
 
Vláda schválila dokumentaci Nové Zelené úsporám pro další léta a sladila i její působení s unijním dotačním programem Jessica, protože z evropských peněz nemohou být podporované dva podobné programy. Pro Jessicu je připraveno 609,9 miliónu korun.
 
Podivínský se dohodl s Ministerstvem pro místní rozvoj, že panelové nebo nepanelové bytové domy a objekty veřejné služby nebudou do roku 2015 podporované z Nové Zelené úsporám. Po roce 2015 o jejich eventuálním zapojení rozhodne vláda. S ministrem pro místní rozvoj Františkem Luklem má Podivínský uzavřít příští pondělí dohodu.
 
„Program z jedné investované koruny přinese zpět do našeho hospodářství minimálně tři další koruny, jak prokázala praxe programu Zelená úsporám,“ dodal Podivínský.
 
Stavaři rozhodnutí vlády vítají. „Jde o smysluplné rozhodnutí, je to totiž jedno ze stimulujících opatření. Šlo také o jedno z našich doporučení vládě, jak opět nastartovat růst českého stavebnictví," řekl ČTK prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.
 
V předchozím programu se podle MŽP zateplilo 36 000 rodinných a na 6000 starých bytových domů. MŽP odhaduje, že by každá investovaná miliarda mohla přinést 2700 pracovních míst, a podpořit tak regionální malé a střední firmy a živnostníky. Nyní zbývá z miliardy korun v Nové Zelené úsporám 2013 dočerpat 216 miliónů korun.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*