Vlastník rohového domu v Opletalově ulici kritizuje kroky MK

(ČTK) – Majitel domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice vnímá kroky ministerstva kultury (MK) týkající se jeho případné památkové ochrany jako zneužití pravomoci veřejného činitele. "Chápeme to jako zdržovací taktiku, letos jsme ztratili pět měsíců a celkově máme zpoždění pět let," řekl v rozhovoru pro ČTK David Chirnside ze společnosti Flow East.


Ministerstvo v září dům, který plánuje jeho majitel zbourat a na jeho místě postavit nový, odmítlo prohlásit za kulturní památku. Za dva měsíce však ministryně začala podnikat kroky k tomu, aby rozhodnutí svého památkového odboru mohla přezkoumat. Tím se na dům vztahuje ochrana, jakou by požíval, pokud by za památku prohlášen byl, a zbourat jej nelze. "Situace se tím pro nás hodně mění," řekl Chirnside.

Přezkumné řízení začalo 5. prosince, podle mluvčí MK Markéty Ševčíkové na ně úřad má až dva měsíce. "Vnímáme to jako zdržovací taktiku, naši právníci vyčíslují škody, které jsme těmito průtahy utrpěli, a zvažujeme právní kroky. Ministerstvo musí očekávat, že vzneseme nároky," řekl Chirnside. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy podle něj dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba.

Chirnside uvedl, že dům firma Flow East vlastní od roku 1994. "Dělali jsme tam četné renovace a nikdy jsme neměli žádný náznak, že by tato budova měla být prohlášena za kulturní památku. Flow East v centrum Prahy vlastní deset budov, z nich sedm je kulturní památkou, a vždycky jsme dodrželi pravidla pro jejich úpravy."

A připomíná, že přímo na Václavském náměstí je 28 historických staveb, které za kulturní památku prohlášeny nejsou, včetně hotelu Zlatá husa nebo nárožního objektu Matěje Blechy na začátku Štěpánské ulice. Prohlašování nemovitostí kulturními památkami je podle zástupce firmy nesystémové a často účelové – na to léta upozorňují i mnozí odborníci, protože často se o památkové ochraně domu začne jednat, až když se plánuje jeho rekonstrukce.

Firma odkazuje i na studii vypracovanou architektkou Radomírou Sedlákovou pro magistrát, která v roce 2007 vytypovala na náměstí další potenciálně chráněné stavby; ani mezi nimi nebyla nárožní budova Flow East. To, že MK během krátké doby zpochybňuje své rozhodnutí, vnímá společnost jako snahu její projekt zastavit.

"Nemáme vůbec jistotu, že budeme moci v této oblasti s tímto projektem podnikat. Naše investice by měla zlepšit prostředí začátku Opletalovy ulice, která je vstupní branou od hlavního nádraží na Václavské náměstí – už šest let tam zeje díra po zbourané tiskárně," říká Chirnside. Flow East pozemek před šesti lety k domu přikoupila.

Zbourat rohový dům umožnil loni památkový odbor magistrátu. MK shledalo jeho stanovisko jako nezákonné a zrušilo je, ale až po zákonné lhůtě. Tehdejší ministr kultury Jiří Besser proto rozhodnutí svého úřadu zrušil, neboť majitel domu půl roku počítal s rozhodnutím magistrátu a jeho ministerské zrušení by mohlo údajně ohrozit jeho investici.

Proti projektu lidé loni i letos několikrát veřejně protestovali, víc než novostavba v centru jim pravděpodobně vadí demolice funkčního domu, což může přinášet reminiscence na podobné zákroky z vůle politické moci v letech před rokem 1989. "Rozumíme tomu, že lidé jsou na demolice v centru citliví, ale domníváme se, že to patří k vývoji Prahy. Celá řada budov na Václavském náměstí musela být v historii odstraněna, aby mohly vzniknout nové, což dává náměstí jeho charakter," uvedl Chirnside.

Bouralo se i v nedávné době, například obchodní dům Diamant v roce 2007. Na jeho místě vzniká nevýrazná novostavba, přestavěný je i palác Praha.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*