Novostavba rodinného domu v zástavbě vilek na předměstí Prahy
Rodinný dům ve Slivenci, Praha 5
Autoři: Petr Šindelář, Tomáš Koblása, VLLNNA Architektonické studio
Investor: Jan Slabý
Hlavní dodavatel: Zvoníček – stavební firma
Projekt: 2007-2009
Dokončení stavby: říjen 2010
Foto: Tomáš Mikule
PRŮVODNÍ AUTORSKÁ ZPRÁVA
Místo
Pozemek se nachází na západním okraji obce Slivenec. Z východu je vymezen komunikací , jižní stranou přiléhá k zástavbě rodinných domů z posledních let, ze severu a na západě je zatím otevřen do volného prostranství – pole. Na sever bude výhledově pokračovat zástavba rodinnými domy.
Koncept
Dům volně navazuje na řadu objektů rodinných domů v ulici, je však mírně pootočen podélnou osou k jihu a výhledu na Český kras. Hmota domu dělí pozemek na dvě části. Předzahrádku se vstupem a parkovacím stáním pro 3 vozy a intimní západní část zahrady. Zde, u jižní hranice pozemku, bude v budoucnu stát bazén a zahradní altán se zázemím, saunou, vířivou vanou a odpočívárnou. Ze severní strany bude bariéru tvořit zpočátku rychle rostoucí popínavá zeleň, kterou později doplní stromy a keře. Západní část pozemku bude osázena ovocnými stromy. Dům je otevřen na východ k ulici a na západ do zahrady. Jižní a severní fasády jsou slepé, přiléhají k hranicím pozemku.
V přízemí je na stranu ulice umístěna vstupní hala, pracovna, pokoj pro hosty a sklad navazující přímo na parkovací stání. Se zahradou je velkoformátovými posuvnými okny velkoryse propojen obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. V patře je na západ umístěna ložnice a dva dětské pokoje. Na východ jsou situovány dvě koupelny, šatna a schodiště. Souvislá řada oken bohatě prosvětlující tyto prostory bude kryta habrovým živým plotem.
Patro ustupuje proti přízemí v různé míře ze všech čtyř stran. Tímto ustoupením, zvýšenou atikou přízemí a precizně zvoleným měřítkem oken jsme docílili optické redukce hmoty domu. Okna podléhají pravidelnému rastru, kdy osy v přízemí a patře navazují.
Konstrukce, technologie, povrchy
Přízemí je zděné z lehkých keramických tvárnic, patro je dřevěné s podpůrnou ocelovou konstrukcí. Strop nad přízemím je monolitický pohledový s integrovaným systémem kapalinového stropního chlazení. V lehkém dřevěném stropě patra je rozvedeno chlazení pomocí kapilár ve speciální omítce. Dům je opatřen teplovodním podlahovým vytápěním. Jako zdroj tepla a chlazení slouží tepelné čerpadlo země – voda se zemními vrty. Vrty jsou dostatečně dimenzovány pro pokrytí provozu budoucího bazénu a wellness. Všechny elektricky ovládané technologie v domě včetně audiovizuálních prvků a kuchyňských spotřebičů jsou integrovány do centrálního řídícího systému. Dům lze tedy ovládat z kteréhokoliv místa pomocí přenosného dotykového displeje.
Okna jsou hliníková, standardní, systémová a jsou opatřena venkovními elektricky ovládanými textilními roletami. Štukové venkovní a vnitřní omítky jsou ponechány ve své přirozené barevnosti a jsou impregnovány. Všechny vnitřní dřevěné povrchy jsou ošetřeny olejem, venkovní pak hloubkovou impregnací v kombinaci s olejem. Podlahy jsou keramické dlážděné, nebo masivní dubové.
Dům byl řešen komplexně včetně interiéru. Kontrast převažujícího materiálu – olejovaného dubu je použit jako protiváha k obnaženým plochám stavebních konstrukcí.
Proč jste se rozhodli právě pro tento typ skel? Jak byste zhodnotili ty výsledky po letech používání? Dávali jste je…
My jsme dávali IZOS Triple. Spokojenost i po letech.
Kdyby se ozval někdo, kdo má taková skla na oknech, byl bych rád. Přijde mi to jako docela zajímavá myšlenka…
Stínící prvek je trochu vidět na fotkách, jiné jsem nedostala. Zhotovitel píše: " Fasádní prvek je jedním z atributů stavby. Bionická…
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…