Vlněna Office Park

(ČTK) – V areálu bývalé brněnské textilky Vlněna pomalu vzniká komplex administrativních budov, který tam buduje zhruba za šest miliard korun developer CTP. U tří staveb je už hotový skelet, dvě, převážně pro jednoho nájemce, budou dokončené na jaře příštího roku, další patrně v létě, řekl ČTK Jiří Kostečka z vedení CTP.

Jako první chce developer zkolaudovat budovy označené jako F a G, klienti se do nich nastěhují příští rok v květnu. Zhruba 80 procent prostor už je pronajatých jedné firmě, která už v Brně působí. Kostečka zatím její jméno uvést nechtěl. Část prostor bude volná pro další klienty. Dalších 6500 metrů čtverečních kancelářských prostor nabídne třetí budova H v polovině příštího roku.

Ve všech případech jde o budovy pro administrativu, které v přízemí podpoří obchodní prostory s restauracemi, lékárnami a službami. Čtvrtá a pátá budova s označením A, B bude podle Kostečky hotová ve druhém čtvrtletí 2019 a nabídne dalších 24 000 metrů čtverečních kancelářských ploch.

CTP chce využít ekonomického boomu na trhu a stavět rychle. Zhruba 70 procent areálu chce postavit do roku 2019. Firma počítán i s jeho případným rozšířením. „Je převis poptávky nad nabídkou. Pokud ekonomika vydrží a budeme úspěšní v jednání, tak 75 000 metrů čtverečních jsme schopni postavit do roku 2019,“ uvedl Kostečka.

Developer v minulosti uváděl, že práce mají trvat deset až 12 let a kancelářské budovy se budou stavět podle poptávky trhu. Areál bývalé textilní továrny vznikal postupně. Původně šlo o několik menších textilních podniků, které srůstaly do jednoho komplexu známého za minulého režimu jako Vlněna. Až do roku 1941 patřila továrna židovské rodině Stiassni. Po válce podnik fungoval ve znárodněném průmyslu, výroba skončila v roce 1997 a od té doby areál chátral. Většinu budov už developer CTP letos zbořil, zbyl zejména takzvaný Bochnerův palác. O jeho budoucnosti se vedou ve firmě diskuse. Firma zvažuje rezidenční i administrativní využití. Aktuálně to podle Kostečky spíše vypadá, že z objektu bude kancelářská budova, kterou firma opraví patrně už příští rok.

Doplněno Stavbaweb:
Vlněna je název socialistického textilního podniku vyrábějícího vlněné látky. Podnik navázal a využíval budovy, stroje a know-how několika tradičních brněnských i mimobrněnských textilních továren, jejichž přímá historie sahá do 18. stol. Textilní výroba byla v areálu Vlněna ukončena v roce 1997, od té doby objekt chátral. Na konci roku 2001 byl průmyslový areál prodán prostřednictvím veřejné dražby, kterou organizovala realitní společnost REAL SPEKTRUM.
Investor CTP koupil pozemky bývalé textilky v roce 2011 od firmy Portland Trust. Během roku 2016 byla zbourána většina objektů Vlněny.
Z původních budov zůstane zachován a opraven jako jediný památkově chráněny Bochnerův palác z roku 1867. Památkáři s demolicí Vlněny nesouhlasili. V roce 2010 žádali ministerstvo kultury o zpamátnění objektů. To ale návrh zamítlo.
Projekt Vlněna Office Park počítá se zástavbou celého areálu, ve kterém nově vyroste celkem deset budov s celkovou pronajímatelnou plochou až 82 000 m2. V této chvíli je připraveno k výstavbě prvních 45 000 m2. Všechny budovy budou certifikovány dle BREEAM. Vesměs se bude jednat o kancelářské prostory, v přízemí budou umístěny obchody a restaurace. V areálu bude také 1150 podzemních míst k parkování.

Vlněna Office Park
Investor: CTP Invest s.r.o.
Architekt: Studio ACHT s. r. o.
Generální projektant:Studio ACHT s. r. o
www.vlnena.cz

Informace o historii areálu najdete zde:
Brněnský architektonický manuál:  Textilní továrny Stiassny a Neumark (Vlněna)

Podrobně popsanou historii areálu včetně bohaté fotodokumentace najdete zde:
druhebrno.smerem.cz/tema/Vlněna

 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Tady lze jen zatleskat a popřát developerovi velmi fundované lidi na inženýrskou činnost pro průběh obou stupňů správního řízení. S novelou SZ č. 225/2017 Sb. to nebude o procházce růžovým sadem. Spíše peklem byrokracie. V Praze to údajně trvá developerům i 10 let. Tak nevím nevím….. 2019 , píšete?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*