Vnímání architektury má dvě nedílné části. Jednou je kvalita objektu samotného, jejíž součástí je také schopnost promlouvat ke svým obyvatelům. Tou druhou je umění lidí architekturu vnímat, prožívat a chápat. Podmínkou obojího je vzájemná komunikace, jejímž základem je jazyk architektury a jazyk její percepce. Ve skutečnosti se ale jedná o jednu a tutéž řeč a znalost jazyka vnímání je předpokladem schopnosti vložit ho i do jazyka promlouvání. Citlivost vnímání i umění komunikace je možné iniciovat a zdokonalovat. A význam interpretace vnímání prostředí v různých druzích umění, může spočívat právě ve zvyšování vnímavosti člověka i společnosti. Hledání společné řeči mezi prostředím a člověkem zároveň napomáhá i hledání jazyka dorozumění mezi člověkem a člověkem.
Pavla Melková je praktikující architektkou, věnuje se také teorii, spisovatelské a výtvarné tvorbě či pedagogické činnosti. Absolvovala Fulbrightovo stipendium na GSAPP Columbia University v New Yorku u profesora Kennetha Framptona. Je autorkou řady knih, například: Bastion XXXI U Božích muk, Prožívat architekturu, Stůl u okna, na stole kniha, Humanistická role architektury, Prostor pro člověka v tvorbě Michala Škody, Hrany dne, Vnitřní čas, Ke stolu!, Hrana. Památník Jana Palacha ve Všetatech, Architektura reciprocity či Vnímání prostoru. Spolu s Miroslavem Cikánem je společnicí v MCA atelieru, založila Kancelář veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a na Fakultě architektury vede předmět Koncept a interpretace.
Miroslav Petříček je český filosof a teoretik výtvarného umění. Ve svém myšlení byl výrazně ovlivněn Janem Patočkou, jehož bytový seminář navštěvoval v 70. letech. Zaměřuje se na filosofii umění, přesahy mezi filosofií, filmem, literaturou a uměním a současnou (postmoderní) francouzskou filosofií. Přeložil řadu klíčových děl z německé a francouzské filosofie, mezi jinými Světlou komoru (Roland Barthes), Čas a vyprávění (Paul Ricœur) či Ideu fenomenologie (Edmund Husserl). Mezi jeho nejčtenější publikace patří Úvod do (současné) filosofie, analýza dynamiky detektivních románů Majestát zákona. Raymond Chandler a pozdní dekonstrukce, kniha esejů Myšlení obrazem či Filosofie en noir. Vyučuje na Ústavu filosofie a religionistiky FF UK a spolupracuje také s Centrem audiovizuálních studií FAMU.
podle podkladů pořadatele
Spokojenost
Mohu jenom doporučit! My jsme stavěli loni a všechno šlo hezky od ruky 😎🔝
Kdysi to nebylo a když si teď předstvím jak ještě moji rodiče opravovali a rekonstruovali dům po jejích rodičích -…
Z magistrátu Ostravy by vám měla přijít pozvánka a můžete na vernisáž v 18h dorazit. Poděkování patří do MAPPA
Nad takovým řešením už nějakou dobu přemýšlím.