Vyhlašovatel: Městský obvod Plzeň 1
Porota: PhDr. Ivana Mádlová, Ph.D., MBA – 1. místostarostka MO Plzeň 1, architekt Marek Sivák, Pěstuj prostor, z. s., Ing. arch. MgA. Michal Fišer, Mgr. akad. arch. Radka Kurčíková, Ing. arch. Václav Škarda; náhradníci poroty – Bc. Romana Tomašuková, vedoucí Odboru životního prostředí a dopravy Úřadu MO Plzeň 1, Ing. arch. Irena Králová, Útvar koncepce a rozvoje města Plzně, Ing. Susanne Spurná
Konání soutěže: 29. 8. 2016 – 21. 11. 2016, výsledky byly vyhlášeny 7. 12. 2016
Počet odevzdaných návrhů: 5
První cena – Ing. arch. Ondřej Rys
Hodnocení poroty: Návrh představuje velkoryse pojatý prostorový koncept odpovídající charakteru této části sídliště. Řešení je silné, přesvědčivé a volné a tím nejlépe reaguje na požadavky kladené na soutěžní návrhy. Centrální volný prostor je posílen a zdůrazněn návrhem centrální okružní cesty a stromového porostu, který ji prostorově jednoznačně vymezuje. Velikost volného centrálního prostoru je vhodně zvolena, návrh není přeplněn aktivitami a ponechává tak místo pro další vývoj parku.
Dobře je vybrána poloha a především pojetí kavárny jako jednoduchého mobilního objetu. Návrh ze všech předložených nejlépe reaguje na možné umístění objektu kruhových garáží, prostor pro ně využívá pro psí louku, která stavbě nebrání a není přitom nosným prvkem koncepce. Dobře zvládnutý je také návrh druhového složení stromových porostů i výsadeb. Porota pouze doporučuje zvážit další umístění stromů při vnitřní straně okruží cesty, zejména v kontaktu s plánovaným souborem bytových domů.
Otázkou k dořešení je nízký počet prvků mobiliáře v prostoru mimo jednotlivé funkční objekty. Diskutabilní je kompozice ve vztahu k plánovanému souboru bytových domů; autor ovšem deklaruje, že dostavbu nepovažuje za vhodnou a uvádí principy řešení prostoru, pokud dům nebude realizován. Barevné řešení navržených objektů porota vnímá jako schematické, tento koncept je třeba dopracovat. K diskusi je rozsah a směrování cestní sítě v centrálním prostoru nerespektující všechny současně využívané trasy (průšlapy) a materiálové řešení jejich povrchu (mlat), které je sporné s ohledem na značnou frekvenci využívání těchto cest. Z ekonomického hlediska jde o uměřený návrh.
Třetí cena – Ing. arch. Tomáš Horalík, Ing. Tereza Mácová; spolupráce Ing. arch. Alice Boušková, Bc. Kristýna Vaverková
Hodnocení poroty: Návrh zřetelně formuluje urbanistické řešení založené na silném konceptu centrálního prostoru. Vymezuje ho okružní cesta vložená do geometrie čtverce ohraničeného pěšími cestami. Prostor mezi čtvercem a kruhem je vyplněn zpevněnými plochami, což vytváří kontrast se zelenou plochou uvnitř kruhu, posiluje geometrický koncept a akcentuje centrální zelenou plochu. Nápaditý a v detailu doložený koncept návrhu by byl jako celek realizovatelný pouze v případě, že bude zrušeno územní rozhodnutí na objekt kruhových garáží. Návrh nerespektuje platné územní rozhodnutí a případná stavba garáží by koncept zásadně narušila.
Kavárna je umístěna na kompozičně vhodném místě, které je však problematické právě s ohledem na možné umístění garáží. Také alternativní umístění kavárny je problematické. Řešení kavárny působí příliš přeurčeně s ohledem na deklarovanou dočasnost stavby, náročnost provedení se promítá i do její ceny.
Návrh obsahuje množství různě velkých ploch pro aktivity mnoha skupin uživatelů, což by bez další redukce bylo na úkor požadované přehlednosti, volnosti a přírodního charakteru území. Kolážovitá kompozice je poplatná spíše grafickým principům konstruktivismu než reálnému prostředí panelového sídliště Košutka.
Různorodost je uplatněna i v druhovém výběru dřevin. Zdařilá je idea sadu i ponechání stávajících jehličnanů. Využití zpevněných ploch v kombinaci mlat-cihla ve značném rozsahu je otázkou, neboť tyto plochy budou problematické z hlediska údržby a potřebné obnovy.
Projekt velmi dobře reaguje na potenciální dostavbu bytových domů při Studentské. Naopak sporný je návrh terénních modelací – ty omezují přehlednost a volnost centrálního prostoru, která byla jedním z požadavků soutěže. Návrh je velmi dobře zpracován po grafické stránce, textová část je podrobná a přehledná. Návrh naplňuje požadavky vzešlé z participace a deklaruje splnění předpokládaných investičních nákladů.
Tisková zpráva
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…
Nejen tmavá, ale taky lesklá. Kdyby byla matná a profilovaná jako břidlicové šablony, tak by to tolik nebilo do očí.…