Věčný Žižkov – výstava věnovaná asanaci městské čtvrti

Fotogalerie ke článku (1)

Žižkov 7

Žižkov 7
Celá fotogalerie (1)

V současné době probíhá na Žižkově výstava věnovaná „jedné epizodě v životě jedné pražské čtvrti“. Mapuje více než dvacet let staré záměry, podle nichž hodlala totalitní moc povzbuzená dlouhodobým plánováním a technologií prefabrikace „moderně“ přestavět zdevastovaný a neudržovaný městský okrsek. Razantní postup panelové výstavby v okolí Komenského náměstí měl být pouze úvodním dějstvím celoplošné asanace. Její plánování tenkrát řešily týmy PÚDIS, SÚRPMO ale třeba i liberecký SIAL. Pokud by vyprojektované vize nepřerval Listopad 1989, převrstvil by historickou zástavbu známý obraz typizovaného sídliště s byty podle hygienických norem či autostrádou namísto Prokopovy ulice. Realizace plného rozsahu tohoto urbanistického plánu by prakticky smazala stopadesátiletou historii místa.

Skutečnost, že se obdobná strategie neměla omezit pouze na hranice žižkovského městského obvodu, dokládá také připomínka podobných záměrů pro Smíchov, Libeň či Vysočany. Kromě prezentace projektové dokumentace státní zakázky však výstava připomíná také rebelování nemnoha architektů a obyvatel či členů Klubu Za starou Prahu. Stejně jako přemýšlení nad odpovědností profesanta i nad kvalitou odborné dobové argumentace.
Třebaže konkrétní projektování probíhalo teprve od roku 1973, uvažování o „nápravě“ urbanismu na severní straně pražského kopce lze vystopovat od nepaměti. Expozice proto návštěvníka zavádí hlouběji do minulosti: k odkazu levicové architektonické avantgardy 30. let, z níž socialistické záměry částečně čerpaly (naše verze „Zářícího města“â?¦), ale také třeba až k samotnému boomu proletářské čtvrti v druhé polovině 19. století. Scéna výstavy budovaná na napětí mezi „moderním“ a „tradičním“ naviguje návštěvníka i do hlubších vrstev městské kultury — zde prosycené také atmosférou „věčného Žižkova“.

Pořádá Městská část Praha 3, autoři Jiří Horský, Martin Hrdina, konzultace Jan Sedlák.
Galerie pod radnicí, Městská část Praha 3, Havlíčkovo náměstí 9.
Výstava končí 28. ledna 2010 (otevřeno pouze v běžné pracovní době).
Viz též www.archifest.cz, www.praha3.cz

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*