Město Chrudim je v České republice průkopníkem z hlediska revitalizací vodních prvků v městském prostředí. První úspěšná revitalizace tzv. jižní větve náhonu byla řešena od poloviny devadesátých let 20. století, získala popularitu a stala se námětem pro další obdobné záměry. V roce 2010 byla tato stavba oceněna bronzovou medailí v mezinárodní soutěži The International Awards for Liveable Communities 2010 v Chicagu.
S oživením náhonu Chrudimky se voda vrací do města,
blíže lidem; až na dotek. S čistou a prostupnou vodou se obnovuje domov vodních
organismů.
Říční náhon obtékající přírodní památku Ptačí ostrovy byl po mnoho let mělkou, sedimenty zanesenou a silně páchnoucí strouhou, jež odrazovala od trávení času v dříve velmi oblíbeném městském parku přírodního charakteru.
Říční náhon obtékající přírodní památku Ptačí ostrovy byl po mnoho let mělkou, sedimenty zanesenou a silně páchnoucí strouhou, jež odrazovala od trávení času v dříve velmi oblíbeném městském parku přírodního charakteru.
Všechny úpravy vycházely z funkčního propojení vodních prvků a zeleně v prostředí měst, aby zde podpořily rekreační a volnočasové aktivity veřejnosti. To vše při zachování podmínek daných v plánu péče o přírodní památku. Přirozenou funkci krajiny a stanovištní diverzitu podpořily terénní úpravy břehů i koryta. Cílové druhy rostlin a živočichů nacházejí nová útočiště jako jsou jesepy, tůně, brody. Při nízkých průtocích mohou lidé vstupovat do koryta potoka a obdivovat obnovenou biologickou rozmanitost. Až k hladině je přivádějí citlivě zakomponované břehové vstupy a kamenné šlapáky.
Technologie
Úpravy toku a nivelety koryta byly navrženy pomocí podrobné geomorfologické analýzy a hydrodynamického matematického 2D modelu, který umožnuje predikovat proudění v korytě i nivě a pamatuje rovněž na odtokové poměry při povodňových průtocích. Celkem bylo odtěženo 4000 m3 sedimentu o mocnosti až 1,5 m, jenž se usazoval kvůli havarijnímu stavu vzdouvacího objektu u bývalého mlýna. V náhonu je nové stavidlo s bočním přelivem přes štětovou stěnu. Klíčovým prvkem celé stavby byla rekonstrukce rozdělovacího objektu, jenž umožňuje přesné dělení průtoků mezi jednotlivá koryta. Nově je prostupný pro ryby a další vodní organismy.
Projekt komplikovaly mimořádně technicky náročné přeložky vodovodu (42,4 m) a kanalizace (71,8 m), jež bylo nutné i v průběhu prací ponechat v chodu. Přeložky byly realizovány formou shybek z tvárné litiny, kanalizační shybka byla sestavena mimo stavební rýhu a osazena mechanizací na místo určení jako jeden celek. Dále byly obnoveny zdi z pískovcových kvádrů.
Autorská zpráva
Investor: město Chrudim
Autoři projektu: ŠINDLAR s.r.o. – Mgr. Jan Zapletal, Ing. Jaroslav Lohniský, Ing. Miloslav Šindlar
Projekt na přeložky kanalizace a vodovodního řadu: Vodárenská společnost Chrudim a.s. – Ing. Martin Soudek, Ph.D.
Dodavatelé: Vodní zdroje Ekomonitor spol. s r.o., HYDRO & KOV s.r.o., PP-GROUP.cz s.r.o.
Technický dozor: ŽP PROJEKT s.r.o. zastoupená Ing. Jiřím Hlavatým
O tom trojskle nepochybuji. Na to jsem rozhodnutý na 100%, aspoň v tom mám jasno na začátek. Ale vypadá to…
To tlumení zvuku je tam docela slušné, co tak koukám.
I to byl důvod, proč jsme si na stavbu domu vybrali právě cihly Heluz. Jasně, šlo hlavně o ty technické…
Petr Vybrali jsme ho hlavně kvůli lepší tepelné izolaci – v zimě je u oken znatelně tepleji a v létě…
Je fajn vidět, že společnost HELUZ IZOS nabízí nejen širokou škálu izolačního zasklení, ale také nástroje, které usnadňují výběr —…