Volnočasové centrum mládeže a dětí Na Fialce

Záměrem projektu je:
– výstavba moderního multifunčního areálu s bazénem, tělocvičnou a víceúčelovým sálem pro kino a divadlo,
– provoz volnočasového centra pro děti a mládež,
– vytvoření sportovního a kulturního zázemí, které budou rádi využívat všichni obyvatelé Říčan a okolí.
Autorem projektu je architekt Marek Lehmann, krajinářské úpravy a exteriéry navrhlo studio New Visit (doplněno Stavbaweb).


V Říčanech začala výstavba volnočasového centra za 150 milionů Kč

Říčany (u Prahy) 3. dubna (ČTK) – V Říčanech u Prahy dnes začala výstavba volnočasového centra za 150 milionů korun. Jeho součástí bude bazén, kino a divadlo. Investorem je společnost Openplace, jejímž jednatelem je majoritní vlastník firmy Mountfield Ivan Drbohlav. Podle něj jde o nenávratnou investici. Centrum, s jehož otevřením se počítá na jaře příštího roku, bude vydělávat jen na své provozní náklady. Díky tomu se v něm bude platit nízké vstupné, řekl Drbohlav novinářům.

"Začínal jsem tady před 20 lety, vybudovali jsme jednu z největších firem v Evropě z hlediska zahradní techniky a bazénů. Beru to jako poděkování za to, co se nám podařilo," uvedl Drbohlav.

Openplace je rodinnou firmou, Drbohlav ji vede spolu s manželkou, dcerou a zetěm. Říčany podle něj na podobný projekt neměly prostředky. Kdyby ovšem centrum vznikalo jako podnikatelský projekt, nepodařilo by se podle něj udržet nízké vstupné. "Naším jediným cílem je pokrýt náklady," tvrdí Drbohlav, který se prý potýkal s tím, že mu lidé nevěřili. Podezírali ho, že chce levně získat pozemek nebo si otevřít další prodejnu. Roční náklady na provoz centra by se měly podle jednatele firmy Lukáše Basíka pohybovat kolem 15 milionů korun.

Komplex vznikne v lokalitě Na Fialce, částečně na pozemku, který dříve blokovaly církevní restituce. Město proto v minulosti parcelu převedlo na církev, která ji prodala investorovi a za utržené peníze opravila faru na náměstí. "Podařilo se poměrně výhodně zajistit pozemky pro výstavbu tohoto bohulibého projektu. A ani město ve svém konečném důsledku na tom netratilo," uvedl starosta Vladimír Kořen (Klidné město).

Zástupci investora, města a pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka dnes na Masarykově náměstí za přihlížení téměř tří stovek lidí slavnostně poklepali na základní kámen stavby. Duka ho předtím požehnal. Ocenil, že tento "dobrý a krásný záměr" myslí na rozvoj člověka. "Není tam pouze bazén, ale jsou tam i prostory pro zájmové kroužky," vyzdvihl. "Je tedy možnost, aby se dospělo k využití času, který především děcko potřebuje, aby se stalo plnou osobností," dodal.

V budově má vzniknout pětadvacetimetrový bazén, multifunkční tělocvična, zrcadlový sál pro taneční a pohybové aktivity, sauna, zájmové centrum pro děti. Náklady na pořízení pozemku a výstavbu byly původně vyčísleny na 123,5 milionu korun. Podle Drbohlava v tom ale není zahrnuta investice do vybavení a technologií. Celkové výdaje tak budou kolem 150 milionů korun. Příprava projektu trvala dva roky a zkomplikovala ji mimo jiné nedostatečná kapacita kanalizační stoky. Podle Kořena se však problém do otevření centra podaří odstranit.

Drbohlav věří, že podobných mecenášských projektů bude v Česku přibývat. "Podnikatelé, kteří začali podnikat po roce 1990, stárnou, jsou o 20 let starší, pomalu spějí do podnikatelského důchodu. A já si myslím, že mezi nimi je hodně lidí, kteří chtějí, aby za nimi něco zůstalo," poznamenal.

Doplněno Stavbaweb:
Stránky projektu 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*