Volnočasové centrum v Luži

Objekt určený pro rekonstrukci, téměř barabizna. Jde ale o dům tvořící hranu náměstí, ohraničuje veřejnou komunikací a přilehlou zahradu, je to urbanisticky důležitý dům. Požadavkem města bylo navrhnout jeho rekonstrukci na volnočasové centrum, společenský dům, zejména pro maminky s dětmi. Dům je památkově chráněný, proto jsme se při rekonstrukci rozhodli vycházet z jeho skrytých a jemných kvalit a naši architektonickou energii upozadit. Šlo totiž o jeden z posledních původních lužských objektů tohoto typu. 

Dům byl stavebně ve špatném stavu, podlahy z hlíny, zdi směsí kamene, písku a malty, krov velmi subtilní. Stropy tvořily klenby a dřevěné trámové konstrukce s jedním zaklopením. Před domem se nacházela dřevěná veranda se zbytky ornamentální výzdoby. Okna byla původní, dřevěná špaletová, osazená v líci se zdivem.
Požadavkem klienta bylo umístění velkého otevřeného prostoru do podkroví. Z urbanistických důvodů jsme do štítu orientovali velké okno směrem do města. Okno jako srdce září k centru Luže, do náměstí, svítí-li, lidé vědí, že se zde cosi koná… Prostor na severu byl upraven, snížen a dřevěná přístavba odstraněna. Vznikl tak prostor pro parkování, shromažďování, příjezd a vstup. 

V přízemí je systém obslužných a doplňkových místností, provozů nutných pro volnočasové aktivity. Především velké zádveří, hygiena, skladové prostory a dva další universální prostory – pro výrobu keramiky a hraní. Podkroví bylo celé otevřeno, vznikl víceúčelový sál pro divadlo, koncerty, tanec či dětská představení. Klenby byly zachovány (podkrovní překryta pochozím sklem), vnitřní prostory očištěny od vlhkých omítek, pouze obouchány a ponechány v syrové podobě. Vznikla tak improvizovaná struktura omítnutých, kamenných a cihelných ploch – možnost dalšího dotvoření dětskou rukou. Krytina, okna a detaily vně byly replikovány či repasovány.

Autorská zpráva

Klient: město Luže
Autor: David Kraus; spolupráce Pavel Nikl, Zdeněk Dohnálek a Štěpán Janů
Podlažní plocha: 200 m2
Náklady: 5 milionů korun

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*