„Vracíme památky do života“

Fotogalerie ke článku (1)

Dolní Vítkovice

Dolní Vítkovice
Celá fotogalerie (1)

Program Integrovaného operačního programu Ministerstva kultury ČR s mottem „Vracíme památky do života“ je zaměřen na obnovu a následné využití prvořadých památkových objektů.

 V rámci první výzvy, která byla vyhlášena 5. 12. 2008 a ukončena 29. 10. 2009, se do programu přihlásilo celkem 34 žádostí v celkovém objemu požadované dotace 12 343 176 954 Kč. Pro projekty IOP MK ČR má přitom ministerstvo alokováno 5,9 mld. Kč.

Deset žádostí bylo předkladateli staženo nebo bylo vyřazeno či zamítnuto pro vážné nedostatky. Ze zbývajících dvaceti čtyř projektů již dva úspěšně prošly náročným hodnocením. Ministr kultury Václav Riedlbauch následně podepsal rozhodnutí, kterým přiznal dotaci ve výši 892 685 751 Kč projektům Centrum stavitelského dědictví v Plasích (392 685 751 Kč) a Zpřístupnění a nové využití NKP Vítkovice (500 000 000 Kč). Další tři projekty jsou ve finální fázi, kdy je posuzuje Ministerstvo financí. Ostatní žádosti jsou hodnoceny podle metodiky stanovené řídícím orgánem IOP, kterým je Ministerstvo pro místní rozvoj.

Integrovaný operační program v oblasti intervence 5.1 „Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví“ představuje mimořádnou šanci pro naše nejcennější národní kulturní památky a památky, kterou už jsou zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO, nebo jsou na tzv. indikativním seznamu pro tento zápis. Dotace z Integrovaného operačního programu v oblasti intervence 5.1 je pro příjemce 100%, je tvořena z 15 % z národních zdrojů, z 85 % ze zdrojů evropských. Po úspěšném ukončení podporovaných projektů vzniknou v České republice jedinečné areály, které budou vzorem pro další vlastníky obdobných památkových objektů a budou poskytovat zajímavé a nové kulturní a vzdělávací služby.

Projekt Centrum stavitelského dědictví v Plasích
Centrum stavitelského dědictví v Plasích bylo prvním projektem, kterému byla dotace z programu IOP schválena. Podpisem smlouvy to stvrdil ministr kultury Václav Riedlbauch přímo v areálu Plasy dne 1. října. Projekt počítá s obnovou mimořádně hodnotných objektů v areálu národní kulturní památky Klášter Plasy, v nichž vznikne nová instituce zaměřená na dokumentaci, studium a prezentaci historického stavitelství. „Výše požadované dotace na záchranu a využití objektů v areálu Plasy se blíží 400 mil. Kč, většina těchto prostředků bude hrazena ze Strukturálních fondů EU. Realizace projektu by měla být ukončena v roce 2014, již o rok dříve by ale měly být jednotlivé části areálu postupně zpřístupněny veřejnosti,“ říká ministr kultury Václav Riedlbauch. Projekt má celou řadu partnerů. Kromě Národního památkového ústavu a Města Plasy na jeho realizaci spolupracuje několik univerzit, muzeí a profesních sdružení.

Projekt Zpřístupnění a nové využití NKP Vítkovice
Smlouvu o poskytnutí 500milionové dotace na projekt zpřístupnění a nového využití historického technického skvostu Ostravy, podepsali v Ostravě 13. října ministr kultury Václav Riedlbauch, Jan Světlík, předseda představenstva akciové společnosti VÍTKOVICE a zástupce zájmového sdružení právnických osob Dolní oblast Vítkovic (DOV).
„Dolní oblast Vítkovic se pyšní zcela unikátními technickými památkami, které se tímto projektem navrací zpátky do života. Vznikem industriálního parku dostanou dnes umrtvené objekty novou funkci a využití, které, jak věřím, bude atraktivní jak pro odbornou, tak pro laickou veřejnost. Jde tedy o ukázkové využití prostředků EU z programu IOP a také naplnění našeho záměru, s nímž jsme program otevírali. Jsem proto rád, že se Vítkovice staly jedním z prvních projektů, který bude z této výzvy realizován,“ říká ministr kultury Václav Riedlbauch.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*