Vrata + plot Základní školy v Praze-Řeporyjích


Místo: Řeporyje, ulice Od školy
Investor: Městská část Praha-Řeporyje
Architekt: Architektonický atelier Aleš — Lukáš Burda, Jan Oppelt, Lukáš Velíšek
Výtvarníci: Martina Riedlbauchová — červená vrata Čestmír Suška — modrá vrata Jitka Havlíčková — žlutá vrata
Konstrukce vrat: Žanda Gebauer
Dodavatel: Efektostav, s. r. o.
Projekt: srpen 2003
Realizace: květen-říjen 2004
Náklady: vrata — 310 000 Kč oplocení včetně stavebních úprav — 655 000 Kč
Foto: Ivo Bílý


Základní škola v Praze-Řeporyjích
LUKÁŠ VELÍŠEK


Mám-li popsat úlohu nás architektů v projektu oplocení základní školyv Praze-Řeporajích, spočívala v technickém návrhu a moderování diskuse,jejímž výsledkem bylo přijetí několika obecných zásad. Prvouz nich byla úspornost, zejména pokud jde o oplocení. Standardní ocelovépletivo, které během několika let pokryjí popínavé rostliny: „goodis good enough“. V trase oplocení, po obvodu areálu, jsme navrhli zálivpro parkování, dvě niky pro budoucí umístění laviček a velmi jsme sezasazovali za zachování opukových pilířů dvojích sorelových vrat. To sebohužel ukázalo během realizace jako nereálné. Pilíře bylo třeba vyzdítznovu, tentokrát z pískovce. Nejvíce času nám zabralo získat srdcevýtvarníků pro námi doporučovaný výplňový materiál vrat — fasádnídesky TRESPA, ve třech elementárních barvách, opracované digitálněřízenými vodními vrtačkami. Touha pomazlit se s masivním dřevembyla veliká. Definitivní rozhodnutí padlo až po velmi vstřícné nabídcefirmy Ravago, s. r. o., která desky, pro daný účel, poskytla za téměřdonátorských podmínek.
K vlastním vratům. Společně dohodnutý výsledný záměr byl: tvarověčisté, barevné obdélníkové plochy s pozadím zeleně, všechna tři vratas jednotným technickým řešením, obměněny jsou barvy a „vzory“desek TRESPA. Křídla jsou nesena robustními sloupky z ocelových IPEprofilů, které jsou ovšem při pohledu zvenčí zcela ukryty. Poměr šířekkřídel odpovídá zlatému řezu, užší s klikou pro chodce, širší, stavitelnés madlem a pojížděcím kolečkem na zapuštěné kolejnici slouží proauta. Křídla mají vcelku jednoduchou ocelovou konstrukci z pozinkovanýchtenkostěnných profilů, s diagonálním zavětrováním, přiznanoupři pohledu zevnitř. Během navrhování jsme se společností Ravagozvažovali použít desky jako samonosné, bez rámu. Zejména proširší, automobilní, křídlo bylo toto řešení zhodnoceno jako příliš riskantní— TRESPA ztrácí při mrazu pružnost.
Výtvarný návrh jednotlivých vrat vypovídá s lehce humornou nadsázkouo jejich funkci. Žluté Vařečky Jitky Havlíčkové slouží pro školníjídelnu, modrými, rozpohybovanými Pajďuláky Čestmíra Sušky přicházejížáci, červené Slunce Martiny Riedlbauchové používá nejčastějivedení školy.
Duší celého projektu byl akademický sochař Čestmír Suška, kterýv Řeporyjích žije a pracuje. V nevyužité skladové hale založil Sochařskéstudio Bubec, v jehož spolupráci byla vrata navržena a vyrobena.Studio každoročně pořádá mezinárodní sochařské dílny, výstavya další kulturní akce. V současné době připravuje ve spolupráci s obcízaložení veřejného parku s dětským hřištěm.


Publikováno ve Stavbě č. 1/2005

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*