Vsetín znovu vyhlásil architektonickou soutěž na podobu náměstí

Fotogalerie ke článku (1)

Náměstí Svobody ve Vsetíně

Náměstí Svobody ve Vsetíně
Celá fotogalerie (1)

Město Vsetín už podruhé vyhlásilo urbanisticko-architektonickou soutěž o návrh budoucí podoby náměstí Svobody a přilehlých ulic. Cílem radnice je zmírnění a náprava zásahů necitlivé předlistopadové výstavby do rázu centra města a vytvoření příjemného a funkčního prostranství. ČTK o tom informovala mluvčí městského úřadu Eva Stejskalová.

Vsetín vyhlásil tuto soutěž poprvé počátkem letošního roku. Přihlásily se však jen dva ateliéry. Odborná komise, která jejich návrhy posuzovala, ale žádný z nich jako vítězný nevybrala. Město proto nyní hodlá celý proces opakovat. Soutěž probíhá podobně jako ta první v souladu se soutěžním řádem České komory architektů, přičemž autoři prvních tří návrhů obdrží finanční odměnu v celkové výši 350.000 korun. "Smyslem soutěže je najít takové řešení, které povede k přirozené obnově této části města a to ve všech důsledcích,“ uvedl již před vyhlášením první soutěže předseda poroty a člen komory architektů Ludvík Grym. Návrhy musí kromě celkové koncepce a členění řešit například umístění parkovacích míst, městského mobiliáře a veřejného osvětlení či návrh úprav, případně doplnění veřejné zeleně. Památník osvobození a hrob neznámého vojína z dílny vsetínského výtvarníka Rudolfa Hlavici přitom musí být zachován, dodala Stejskalová. Soutěž je opět dvoukolová. V prvním kole radnice požaduje jednoduchý ideový návrh, který bude podrobněji rozpracováván v kole druhém. Porota vybere v prvním kole tři až pět návrhů do kola druhého a jejich autory vyzve k dopracování do podrobnějšího architektonicko - urbanistického, výtvarného a technického řešení. Autoři je pak budou obhajovat před porotou. Vítězný návrh, který bude sloužit jako podklad pro žádost o evropské dotace na rekonstrukci náměstí, bude znám na přelomu listopadu a prosince. "Následně bude s návrhy seznámena i veřejnost," přiblížila vsetínská starostka Květoslava Othová. Podrobné podmínky soutěže jsou k dispozici na internetových stránkách České komory architektů (www.cka.cc), v informačním systému o zadávaní veřejných zakázek (www.isvzus.cz) a na webu města (www.mestovsetin.cz)

Zdroj: Zpráva ČTK, 28. 7. 2008
  Doplněno Stavbawebem:
Soutěž je kombinovaná dvoukolová
Do soutěže byli k účasti vyzváni tito účastníci:
-  Block, a. s., Stulíkova 1392, Praha, pracoviště Valašské Meziříčí
-  Arkiss-Josef Kiszka, Havířov
-  Arch. kancelář Roman Koucký, Praha
-  MgA. Viktor Vlach, Náchod
-  Arch. kancelář Burian, Křivinka, Brno
Termíny:
Datum odevzdání soutěžních návrhů v 1. kole soutěže: 2.10.2008
Datum rozeslání výzvy účastníkům postupujícím do 2. kola 9.10.2008
Datum odevzdání soutěžních návrhů ve 2. kole 20.11.2008
Datum uveřejnění výsledků hodnocení návrhů (předběžně): 28.11.2008
Porota: Ing. Jaromír Kudlík, Ing. arch. Mgr. Renata Hrbáčková, Ing. Libor Podešva, všichni Vsetín Prof.I ng. Akad. arch. Emil Přikryl, Ing. arch. Ludvík Grym, Ing. arch. Zdeňka Vydrová, všichni ČKA Ing. arch. Irakli Eristavi — autorizovaný architekt SKA    

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*