ČVUT v Praze koupilo Galerii Jaroslava Fragnera

Rektor ČVUT v Praze doc. Vojtěch Petráček podepsal ve středu 11. listopadu spolu s Ing. arch. Martinem Peterkou, předsedou správní rady Nadace české architektury, kupní smlouvu zastřešující koupi Galerie Jaroslava Fragnera (č. p. 169) na Betlémském náměstí, Praha 1.

Vedení ČVUT řešilo formou řady jednání koupi Galerie Jaroslava Fragnera více než rok. „Díky vlastnictví této nemovitosti dojde nyní k uzavření areálu Betlémské kaple a Betlémského paláce, které již jsou v majetku ČVUT,“ řekl rektor ČVUT v Praze doc. Vojtěch Petráček.  

Cílem projektu tak nebude pro ČVUT primárně zisk, ale vytvoření kulturního prostoru v historickém centru Prahy. „Takovéto místo nejenom oživí stávající kulturní prostředí, ale významně posílí povědomí o ČVUT u veřejnosti a přivede k nám nové studenty. Zároveň takto můžeme přispět ke zvýšení kvality kulturního života v centru Prahy. Rovněž poskytneme prostor pro aktivity našim studentům, a tak se galerie stane místem meziuniverzitní studentské kulturní spolupráce,“ dodává rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček.

Kombinací všech prostor a spojením Betlémské kaple s Fragnerovou galerií (existuje v podzemí a můstkem) vznikne propojený celek, který umožní přivést do prostor galerie mnohem více osob během prohlídek areálu, umožní spojit realizaci výstav s hudebními událostmi v galerii, v Betlémské kapli nebo ve studentském klubu. Spojení umožní rovněž pořádání odborných konferencí v několika sálech areálu.

Jakmile skončí pandemický stav, bude ČVUT v Praze usilovat o rozšíření počtu kulturních a komerčních akcí, jejichž organizátorům nabídne větší prostorovou kapacitu a kvalitnější zázemí. Aktuálně má Betlémská kaple pro výstavy k dispozici Lapidárium, které by spolu s dalšími prostory mohlo být do budoucna vyžíváno ve vyšším měřítku, a to včetně edukativních akcí pro rodiny s dětmi. V části prostor ČVUT plánuje studentský klub s gastronomickým zázemím v podzemní restauraci v budově Fragnerovy galerie.

K dalším krokům vedoucím k oživení prostor Betlémské kaple bude patřit pořízení nových varhan, na které aktuálně probíhá veřejná sbírka prostřednictvím Spolku absolventů ČVUT v Praze.   

tisková zpráva

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Pan kolega Peterka, se dostal do správní rady Nadace české architektury jako HAD! Nikdy nic, jako architekt nevytvořil. Vždy to byla osoba plná keců a úlisných jednání. Ale takový je již život. Někteří makají za málo, ale mají dobrý profesionální pocit, někteří nemakají, ale mají plno peněz. Je jistě dobré, že prostory na jednom místě budou konečně společně obhospodářovány. Jenom by mne zajímalo, kolik z toho má pan |kolega| PETERKA?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*