Vybíráte vodovodní baterii?

Jak asi víte ze své zkušenosti nebo vyprávění vašich rodičů, před revolucí se lidé u těchto koupelnových prvků spoléhali hlavně na funkčnost. Jak se však začaly otevírat hranice a spolu s nimi i trh, našly si k nám cestu také designové baterie ze zahraničí, díky čemuž dnes v koupelnách plní nejen praktickou funkci, ale také tu estetickou.

Nicméně doba se mění a spolu s ní i nároky na život. Proto u spousty zařízení do domácnosti už nejde pouze o vzhled a funkčnost, ale také jejich ekologickou stopu. V souvislosti s bateriemi mluvíme hlavně o plýtvání vody, které patří mezi významné problémy dnešního světa, a tak se právem stává stále diskutovanějším tématem.

Kdo si tedy v dnešní době pořizuje baterie do koupelny, měl by vzít v úvahu také to, jakou úsporu vody mu přinese – přece jen kohoutkem otočíte několikrát denně, což se při správně voleném produktu na vodoměru výrazně projeví. Jak tedy vybrat úspornou baterii? Poradíme vám, jak by měla vypadat.

Správné ovládání tvoří polovinu úspěchu
Aby baterie byla skutečně úsporná, musí být schopná spolehlivě zajistit rychlé nastavení požadované teploty vody. To z výběru automaticky vyřazuje kohoutkové baterie, které sice mohou vypadat stylově, ale než se vám podaří dosáhnout ideální teploty, proteče vám do odpadu třeba i několik litrů vody.

Pákové baterie jsou mezi zákazníky nejoblíbenější
O něco lépe jsou na tom pákové baterie, které jsou mezi zákazníky nejpopulárnější. Obvykle bývají vybaveny takzvanou kartuší, která má na starosti otevírání a zavírání přívodu teplé a studené vody, a tak teplotu regulují za vás. Díky tomu se vám podaří najít správnou teplotu relativně rychle, nicméně stále se z hlediska hospodárnosti jedná spíše o průměrné řešení.

Jestliže o pákové baterii uvažujete, určitě byste na ní neměli příliš šetřit. Levné modely totiž bývají často vybavené plastovou kartuší, která má velmi krátkou životnost. Její opotřebení by vedlo k prokapávání vody, což by bylo dost kontraproduktivní. U pákových baterií se proto spokojte jedině s kartuší keramickou, které se opotřebují opravdu pouze výjimečně.

Dvoupolohová varianta ušetří polovinu vody
Kdo je zvyklý na pákovou baterii, ale chtěl by ještě větší úsporu, může si tento typ zakoupit v dvoupolohové variantě. Ovládání tu probíhá úplně stejně až na to, že regulace proudu vody není plynulá, ale rozdělená do dvou poloh – první slabší a druhé dvojnásobně silné. Používáním první polohy lze ušetřit až polovinu vody.

S termostatickou ušetříte nejvíce
V poslední době si získávají stále větší oblibu termostatické baterie, a to hlavně díky tomu, že jsou z hlediska úspory nejvýhodnější. Jedním regulátorem si nastavíte teplotu vody s tím, že samotná baterie namíchá studenou a teplou vodu tak, aby vašemu nastavení odpovídala. Druhým regulátorem upravujete sílu proudu tak, aby splňoval vaše požadavky.

Jelikož nemusíte čekat, až voda odteče, ani štelovat kohoutek, neproteče vám tolik vody jen tak na prázdno do odpadu. Baterie navíc dokáže udržet prakticky stejnou teplotu vody po celou dobu sprchování. Vyhnete se tedy těm momentům, kdy by vás kvůli spláchnutí záchodu nepříjemně překvapil proud horké či ledové vody.

Úspora s chytrými doplňky

Nyní už víte, jak vybrat baterii do koupelny, abyste ušetřili vodou. Mimo baterie však můžete použít i různé doplňky, které vám pomohou dosáhnout ještě větší úspory. Velmi populární volbou je takzvaný perlátor, který do proudu vody vypouští vzduch, čímž zabraňuje cákání a zároveň snižuje množství proteklé vody.

Druhou variantou je pak omezovač průtoku vody, které se připevní buď k výtoku baterie, nebo pod umyvadlo do konstrukce přívodu studené a teplé vody. Jak naznačuje název, tato součástka snižuje množství vody, která baterií proteče, což vede až k 50 % úspoře.
KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*