Výběrové řízení na stavbu knihovny v Ostravě

(ČTK) – Moravskoslezský kraj předpokládá, že by letos na podzim mohl vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny, takzvané Černé kostky v Ostravě. Aktuálně se dokončuje projektová dokumentace a připravuje stavební povolení, řekl ČTK náměstek hejtmana Lukáš Curylo. Náklady na výstavbu nové knihovny se odhadují na 1,35 miliardy korun.

„Pokud vše půjde dobře, tak na podzim tohoto roku bychom všechno měli mít vyřízeno a bude se vyhlašovat soutěž na zhotovitele stavby,“ uvedl Curylo. Kraj počítá s tím, že se o náklady podělí se státem a městem Ostrava. Podle memoranda z roku 2018 by kraj měl zaplatit 400 milionů, stát 800 milionů korun a město Ostrava 150 milionů korun.

„Víme, že současná situace, co se týká podpory regionálních aktivit v oblasti kultury ze státního rozpočtu, je limitována deseti procenty celkové hodnoty díla. My neustále jednáme s ministerstvem jak kultury, tak financí i celou vládou o tom, aby byly dodrženy podmínky uzavřeného memoranda a toto krácení se nás netýkalo,“ uvedl Curylo.

Vědecká knihovna od vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících najatých prostorách Nové radnice na Prokešově náměstí v Ostravě, denně ji navštíví na 900 lidí. Původní projekt Černé kostky je z roku 2004. Kvůli vysokým nákladům se ale stavba nikdy neuskutečnila, kraj se později rozhodl od projektu upustit a hovořilo se i o možném umístění novostavby do Národní kulturní památky Dolní oblasti Vítkovice. Nynější vedení kraje se nakonec rozhodlo k projektu vrátit a nechalo aktualizovat projektovou dokumentaci. Projekt vítězného návrhu z architektonické soutěže upravují přímo jeho autoři, architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař.

„Proti plánu, který jsme si stanovili při zahájení příprav a upgradu Černé kostky, jsme asi ve skluzu 1,5 měsíce. Jedná se o to, že mezitím byla dokončena budova Skeletu, která bezprostředně souvisí s prostorem, kde bude stát Černá kostka. Řešíme nějaké přístupové cesty integrovaného záchranného systému a napojení na ulici 28. října. Jinak zatím žádné komplikace nejsou,“ uvedl Curylo. Nenastanou-li komplikace, mohla by se stavba otevřít v roce 2023, nejpozději 2024.

Doplněno Stavbaweb:
Navenek bude nová budova vědecké knihovny vypadat tak, jak ji před třinácti lety navrhl architektonický ateliér Kuba & Pilař. Výrazně se změní ale interiér. Projektovou dokumentaci bylo nutné přepracovat tak, aby odpovídala moderním potřebám a požadavkům na tuto vzdělávací instituci v digitálním věku. 
Aktualizovaná projektová dokumentace řeší všechny vnitřní, venkovní dispoziční a provozní vazby objektu, obsahuje architektonické řešení včetně barevného řešení exteriéru a interiéru a návrh vnitřního vybavení. Součástí zadání je i řešení podzemního parkoviště.
Architekti vycházeli z vítězného návrhu architektonické soutěže z roku 2004, projektové dokumentace z roku 2007 a aktualizovaného stavebního programu zpracovaného v červnu 2018.
Čtvercový objekt má rozměry 36 x 36 metrů, osm nadzemních a dvě podzemní podlaží.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Zatím nejslavnější černou kostkou je Ka’ba v Mekce. A to si vystačí s jednou knihou a je třikrát menší 🙂

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Zdalipak se zohlední velký deficit parkovacích míst při společenských akcích v okolí? Dnešní parkoviště absolutně nestačí. Bude ve podzemních podlažích asi méně míst než je dnes na celé volné ploše. A místo pro odjezdy autobusů na zájezdy, i pro auta dovážející účastníky zájezdu? Řekl bych, že podzemní parkování musí být nejen pod knihovnou, ale i pod celou dnešní volnou plochou. Jako ve Švýcarsku, nebo v nových objektech v Praze. Nebo pěší podchod do Fórum Karolína, kde mohou být auta také, pro výjimečné události. Jsem zvědav, zda se k některým možnostem přihlédne.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*