Vydání stavebního povolení má podle chystaného zákona trvat rok

(ČTK) – Vydání stavebního povolení ke všem stavbám by podle připravovaného stavebního zákona mělo trvat maximálně rok, řekla ve čtvrtek 16. ledna 2020  novinářům v Ostravě ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO). Současná průměrná doba k získání stavebního povolení je podle ní v České republice 5,5 roku.

„My to máme navrženo tak, aby byl jeden úřad, jedno povolení a do jednoho roku, to znamená ale včetně všech odvolání a přezkumů, to je velmi důležité,“ řekla ministryně. Neznamená to však podle ní, že by mělo povolení u všech staveb trvat celý rok, protože ani nyní povolení jednoduchých staveb 5,5 roku netrvá. Ministryně řekla, že zejména u veřejně-prospěšných nebo liniových staveb trvá vydání povolení někdy i daleko déle než 5,5 roku.

„Tím, že potřebujeme v rámci i konkurenceschopnosti České republiky stavět, tak potřebujeme změnit procesy a potřebujeme nastavit lhůty, tak aby investor od začátku do konce, i kdyby tam byla všechna odvolání a všechny přezkumy, věděl do jednoho roku nejpozději, zda stavbu může realizovat, či nikoliv,“
řekla Dostálová.

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) řekl, že by rád dosáhl toho, aby se nejvyšší stavební úřad usídlil v Ostravě. „Protože Ostrava jako třetí největší město v republice ještě žádný centrální orgán státní správy nemá,“ uvedl Macura.

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Paní ministryně má správný cíl, ale není jasné, jak bude sestavovat na stavebním úřadě prvoinstanční tým pro schvalování projektů, se všemi možnými DOSS, když nebude dost fyzického místa. Jistě že to půjde, digitálně propojit, ale logisticky to bude hodně pracné a někde na malých úřadech třebas nemožné. Je ta myšlenka dotažená do konce, nebo jen nástřel, a ono se to samo nějak utřepe?

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*