Vyhlášení vítěze Ceny Klubu Za starou Prahu

Veřejné vyhlášení vítěze Ceny Klubu Za starou Prahu za novou stavbu v historickém prostředí za rok 2017 se koná ve středu 14. března 2018 od 19:00 hod. v Mlýnské Kavárně v Praze na Kampě.

Nominace (řazeno abecedně podle místa):
  • Obecní úřad, pošta a knihovna v Bílovicích nad Svitavou (Pavel Pekár)
  • Etážové garáže ve středu města Brna (Petr Hrůša, Igor Bielik, Vít Zenkl)
  • Palírna v Javornici (Petr Kolář, Aleš Lapka)
  • Bytové domy v Koněvově ulici v Praze (Peter Lacko, Filip Tittelbach, Adam Kekula, Lenka Dvořáková, Tomáš Balej, Michaela Dlouhá)
  • Společenský dům v Ratíškovicích (Tomáš Havlíček)
  • Kostel sv.Václava v Sazovicích (Marek Štěpán)
  • Dostavba bývalé školy ve Zlíně (Pavel Mudřík)
Za Domácí radu Klubu Za starou Prahu Vás zvou:
Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu
Rostislav Švácha, předseda poroty Ceny Klubu
Richard Biegel, tajemník Ceny Klubu

www.zastarouprahu.cz

Cena Klubu za starou Prahu má sedm nominací, výjimečně i z Prahy
(ČTK) – Obecní úřad, bytový dům, garáže, kostel, společenský dům, palírna a dostavba bývalé školy mají nominaci na Cenu Klubu za starou Prahu. Cena se udílí za zdařilou novou stavbu, která nenarušuje, ale naopak dotváří historické prostředí. Nominované stavby jsou v menších městech, tradičně je zastoupeno Brno a po dlouhé době také Praha. Finalisty dnes oznámili pořadatelé, kteří vítěze vyhlásí 14. března v Praze.Prvním finalistou je stavba v Bílovicích nad Svitavou poblíž Brna, jejímž autorem je Pavel Pekár ze studia P. P. Architects. Kompletně řeší centrum obce. Součástí zadání bylo vytvořit nový obecní úřad, knihovnu, obřadní síň, poštu, letní výčep a zahrádku obecní hospody i hlavní náměstí obce, které do té doby chybělo. Ve středu Brna postavili Petr Hrůša, Igor Bielik a Vít Zenkl etážové garáže. Palírna ovocných destilátů v Javornici vznikla ze starého vesnického stavení, které ateliér ADR (Petr Kolář a Aleš Lapka) dostavěl. V novém areálu spolu souznějí rustikální a industriální prvky

Bytové domy v Koněvově ulici v Praze postavili A.LT Architekti. Snažili se s nimi nenarušit okolní zástavbu, i proto na pozemku, který byl k dispozici, vznikly místo jednoho raději dva menší bytové domy. Tradiční žižkovské zástavbě se přizpůsobují barvy fasády i rozměry oken, a protože dům je v blízkosti vrchu Vítkova, udělali mu autoři velký průchod, který spojuje rušnou ulici s klidnějším prostředím.

Spolkový dům v Ratíškovicích na Hodonínsku (Tomáš Havlíček ze studia Létající inženýři) je pozoruhodný atypickou konstrukcí hlavního sálu, kde se kříží nosné rámy, tvořené sloupy a vazníky. Proto už před několika lety získal ocenění v soutěži Dřevěná stavba roku. Novostavba přiléhá k obecní hospodě a jsou v ní dva víceúčelové sály, kuželna i příslušenství.

Kostel sv.Václava v Sazovicích na Zlínsku postavil Marek Štěpán, známý brněnský autor především sakrálních staveb. Minimalistická stavba s kruhovým půdorysem je zasazena do středu vesnice. Poslední nominovanou stavbou je přístavba k bývalé škole ve Zlíně od Pavla Mudříka.

Klub Za starou Prahu chce soutěží mimo jiné přispívat k dialogu mezi památkáři a architekty, jejichž úsilí někdy zdánlivě podle obecně sdíleného názoru jde proti sobě. Klub oceňuje stavby, které podle něj nenarušují historické prostředí, vynikají hodnotnou architekturou a kultivují své okolí. Loni zvítězila rekonstrukce a přístavba Bílé věže v Hradci Králové. Pracovalo na ní studio Chmelík&partneři.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*