Vyhořelou část Průmyslového paláce možná nahradí dočasná hala

(ČTK) – Vyhořelé levé křídlo Průmyslového paláce na pražském výstavišti možná na čas nahradí montovaná dvoupatrová hala. Na místě bude stát do doby, než začne plánovaná dostavba historické budovy. Poté se přesune do jiné části výstaviště, kde doplní nedostatečnou výstavní kapacitu Křižíkových pavilonů. Informaci ČTK za správce potvrdil předseda představenstva Rozvojových projektů Praha Martin Kala.

Západní křídlo paláce shořelo při požáru v roce 2008. Celkově se škody odhadují na více než miliardu korun. Kromě dostavby křídla, které bude sloužit mimo jiné pro společenské akce a jako kongresový sál, plánuje vedení města i opravu celého výstavního areálu. Potrvá čtyři až pět let a vyjde zhruba na 1,5 miliardy korun. Kdy začne, není jasné.

V současnosti nahrazuje vyhořelou část Průmyslového paláce stan, který si Praha pronajímá od společnosti Incheba. Stan měl vyhořelé křídlo provizorně nahradit na jeden rok. Po řadě let je tak v nevyhovujícím stavu. „Tato situace je dlouhodobě neudržitelná. Pracujeme proto na různých variantách řešení,“ řekl Kala.

Situaci kolem Výstaviště, které je památkově chráněno, řeší Praha řadu let. Před časem se město vyvázalo z dlouhodobé a podle některých názorů nevýhodné nájemní smlouvy se společností Incheba. Některé další akce ale bude tato firma na Výstavišti pořádat až do roku 2018.

Výstaviště u Stromovky vzniklo v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Velké škody v areálu napáchala povodeň v roce 2002. Některé budovy budou kvůli špatnému stavu zbourány, diskutuje se třeba o kruhovém divadle Spirála.

Doplněno Stavbaweb:
Praha architektonickou soutěž na dostavbu vyhořelého západního křídla Průmyslového paláce vypsala již v září 2009. V červnu 2010 porota soutěže, které se zúčastnilo celkem 11 ateliérů, ocenila jako vítězný návrh Jakuba Cíglera a ateliéru Cigler Marani architects. Město Praha se definitivně vzdalo plánu na nákladnou přestavbu Průmyslového paláce a části areálu Výstaviště v červenci 2013 a rozhodla se najít levnější cestu, jak palác, areál i historické budovy opravit. Návrh, se kterým kancelář Jakuba Ciglera v minulosti vyhrála soutěž, počítal nejen s dostavbou paláce, ale i s úpravami okolí této památky. Zázemí paláce mělo připomínat pařížský Louvre. Podchodem by lidé došli až ke Křižíkově fontáně. Pro Prahu by to ale prý znamenalo enormní finanční zátěž.

Wikipedie: Průmyslový palác

Související články:



Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Dočasnou stavbu ne! Ne v našich poměrech a už vůbec ne v provedení, které vydrží stejně jako stavba trvalá. To už bychom se repliky nikdy nedočkali. Lepší by byl další stan, který pokud možno vydrží jen několik málo let.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*