Výrobci montovaných domů loni zvýšili obrat na 2,3 mld. Kč

Fotogalerie ke článku (1)

dřevěná montovaná hala (Ecomodula Písek)

dřevěná montovaná hala (Ecomodula Písek)
Celá fotogalerie (1)

Celkový obrat firem sdružených v Asociaci dodavatelů montovaných domků (ADMD) loni vzrostl o přibližně 400 milionů korun na zhruba 2,3 miliardy korun. Počet postavených montovaných domů firmami z ADMD se ale loni v Česku meziročně snížil. Montovaných rodinných domů se postavilo 704, což je téměř o stovku méně než v roce 2006. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla ADMD.

Nejvíce domů se postavilo v kategorii do 3,5 milionu korun. Bylo jich 462, což je téměř o 80 více než předloni. Dalších 160 jich bylo postaveno v kategorii do dvou milionů korun, zde ale meziročně nastal dvojnásobný pokles. Dalších 82 postavených montovaných domů bylo dražších než 3,5 milionu. Proti roku 2006 jich bylo o 15 méně.

Za nebytové montované stavby, jako jsou například sportovní haly, utržily loni firmy sdružené v ADMD přes 326 milionů korun. To je téměř desetkrát více než v roce 2006.

Základem montovaných staveb je dřevo. Celkově se loni na domácím trhu postavilo přibližně 1500 dřevostaveb, což je proti roku 2006 zhruba dvojnásobek. Ze dřeva se ale v Česku nyní staví stále jen asi čtyři až pět procent všech rodinných domů. Například v Německu je podíl dřevěných staveb na rodinných domcích sedm procent, v Bavorsku dokonce až 70 procent, v Rakousku a Švýcarsku deset procent a v USA 60 procent. V Kanadě se dřevostavby podílejí na bydlení až z 80 procent.

Mezi výhody dřevostaveb odborníci řadí především rychlost výstavby domu, úspora energií a paradoxně i vysoká odolnost vůči požáru. K nevýhodám je možné při špatné péči o tyto domy řadit například množení plísní.

Zdroj: Zpráva ČTK 27.4.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*