Výškové domy na Pankráci Central Groupu navrhne architekt Pleskot

(ČTK) – Výškové bytové domy na pankrácké pláni vedle sídla ČT pro developerskou společnost Central Group navrhne architekt Josef Pleskot. Jeho AP Atelier vyhrál architektonickou soutěž na projekt nazývaný Rezidence Park Kavčí Hory, řekl 10. prosince na setkání Stavebního fóra předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský. Na místě v budoucnu vyroste několik stovek bytů.


Central Group
má stavební povolení na pět bytových domů se zhruba 500 byty. Ty však zabírají podstatnou část tříhektarového areálu, což se developerovi nelíbí. Před časem proto vyhlásil architektonickou soutěž a vyzval deset českých ateliérů, aby připravily svou představu celého prostoru. Vítěze vybrala porota složená z architektů a další odborné veřejnosti.

Architekt Pleskot na místě brownfieldu vedle veřejného parku navrhl soubor několika budov, z nichž čtyři nejvyšší mají podle jednoho ze soutěžních návrhů 22 pater. Mezi budovami je oproti původnímu záměru více místa, které má zaplnit zeleň. Central Group chce nyní výsledky architektonické soutěže představit vedení pražského magistrátu a městské části Praha 4, teprve potom plánuje představit projekt veřejnosti. K tomu by mělo dojít na začátku příštího roku.

"Koncept přináší velmi silnou architekturu a rozšiřuje veřejnou zeleň v místě. Kromě bytů vzniknou také plochy pro malé obchody a služby, jako jsou restaurace či kavárny," prohlásil Kunovský. Přesný počet bytů, které v lokalitě vyrostou, zatím developer neví. Záležet prý bude na tom, pro jak velké se rozhodne. Určitě jich však bude několik stovek.

Šéf Central Groupu očekává, že vzhledem k exponované lokalitě projekt spustí velkou diskuzi a ohlasy. Proto ho chce developer detailně představovat a vysvětlovat. Radnici místní městské části dokonce slíbil výraznou investici do sousedního parku. Přesto je prý připraven i na variantu, kdy by odpor veřejnosti zabránil změně projektu.

"Stanovil jsem si zhruba čtyři, pět let, kdy budeme bojovat, argumentovat, vysvětlovat. Buď se nám to do té doby podaří prosadit, a když ne, tak tam pošleme bagry a postavíme 500 bytů, na které už máme stavební povolení," poznamenal Kunovský.

Central Group tříhektarový pozemek s projektem Rezidence Park Kavčí Hory, který krátce před tím získal stavební povolení, koupil v roce 2012 od společnosti Hochtief Development. V té době odhadoval investiční náklady na 2,5 miliardy korun.

Doplněno Stavbaweb:

Výsledky vyzvané neanonymní projektové architektonické soutěže:
Mezi oslovenými architekty byli Radan Hubička, Josef Pleskot, Cigler Marani Architects, A.D.N.S., Aulík Fišer Architekti, CMC, Šafr Hájek, Kuba & Pilař Architekti, Petr Hlaváček a ADR.

1. AP ATELIER / Ing. arch. Josef Pleskot
Hodnocení poroty
Návrh AP ateliéru dokázal jako jeden z mála, dobře řešit parter a zároveň práci s hmotami v dálkových pohledech. Hmoty vytváří uzavřený blok, který umožňuje denní aktivity nejen místních obyvatel. Návrh nepracuje s oplocením, jako většina projektů, ale s uzavřeným dvorem, který předpokládá různé společenské aktivity. Je tedy jasně stanoveno, co je uvnitř a vně. V tomto momentu spatřuje porota nejpřínosnější vklad do soutěže. Stavby vyrůstají v hmotových objemech od největších, po nejsubtilnější. Pět tenkých 22 patrových věží vyrůstá z nižšího 6 podlažního soklu, který spoluvytváří uzavřený blok. Z jiných pohledů se ale ukazuje úplně jiné vnímání věžových staveb, které již ztrácí svoji subtilnost i krásu.

2. KAVA s. r. o./ Ing. Tomáš Novotný; Ing. arch. Jakub Koňata; Jonáš Krýzl; Ing. arch. Štěpán Kubíček; Ing. arch. Mga. Jan Novotný / Spolupráce: Oto Melter, Václav Pošmourný, Michal Slyusar
3. CMC architects, a. s./ Dipl. arch. David R. Chisholm, AIA; akad. arch. Vít Máslo

 

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*