provozovatele Galerie Jaroslava Fragnera v Praze a Galerie architektury v Brně
Výběrová komise NČA na svém zasedání dne 12.7.2010 vybrala za provozovatele a galeristu Galerie Jaroslava Fragnera v Praze Dana Mertu (Architectura o. s.) a Galerie architektury v Brně sdružení
4AM Fórum pro architekturu a média, o. s. Oba projekty byly vybrány pro svůj důraz na inovaci provozu galerií.
Komise ve složení Tomáš Bezpalec, Jakub Fišer, Radek Kolařík, Michal Kuzemenský, Ivan Vavřík, Tomáš Zlámal, Vít Havránek, Osamu Okamura a Cyril Říha vybírala z celkem čtyř přihlášených uchazečů do pražské a dvou do brněnské galerie. V případě Galerie Jaroslava Fragnera bylo rozhodnuto až v druhém užším kole, do kterého postoupili dva uchazeči Dan Merta (Architectura o. s.) a Radek Váňa.
K jednotlivým projektům komise konstatovala následující:
Galerie Jaroslava Fragnera Praha:
Jiří Schmidt
– myšlenkově podnětný koncept, velmi široký, ale bohužel ekonomicky nezajištěný.
Alena Hanzlová
– nepřesvědčivá programová část projektu, opakování starších schémat fungování galerie.
Radek Váňa
– porota velice ocenila komplexní zpracování projektu, navrhovanou šíři plánovaných aktivit i posun galerie směrem k typologii architektonického centra. Odborné zajištění výstavního a doprovodného programu však shledala málo přesvědčivým.
Dan Merta Architektura o. s.
– porota ocenila především posuny v programu vůči stávající situaci: ustavení kvalitní galerijní rady jako odborného garanta programového nasměrování galerie, významný posun konceptu fungování galerie směrem ke spolupráci s externími kurátory na specifickém a mezioborovém programu a otevření prostoru galerie dalším souvisejícím aktivitám. Je třeba tento posun sledovat, aby byl skutečně naplňován.
Galerie architektury Brno:
Michal Veselý
– manažerský projekt s formálním přístupem k zadání.
4AM Fórum pro architekturu a média, o. s.
– porota ocenila novátorský a experimentální přístup k provozování prostoru včetně propojení s novými médii.
Jednotlivé projekty účastníků řízení, kteří dali souhlas se zveřejněním, jsou uveřejněny na webových stránkách NČA.
Současně chce správní rada NČA ve spolupráci s oběma galeriemi a dalšími odborníky v následujícím období otevřít diskusi o budoucím směrování obou architektonických galerií v Praze i v Brně.
Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!