Výsledky 4. ročníku soutěže Young Architect Awar

V soutěži mladých architektů vyhrála tančírna v parku
(ČTK) – Absolventka liberecké Technické univerzity Zuzana Procházková zvítězila ve čtvrtém ročníku soutěže Young Architect Award. Tématem soutěže byl veřejný prostor v historickém kontextu a autorka si pro svůj vítězný projekt vybrala zpustlé historické centrum města Jerez de la Frontera v jihozápadním Španělsku. Výsledky mezinárodní přehlídky pro studenty architektury a architekty do 33 let dnes pořadatelé vyhlásili v rámci veletrhu For Arch.

Procházková proměnila nevyužívané náměstí v tančírnu pod širým nebem s pódiem pro tanečníky i parkem. Porota její práci ohodnotila i prvním místem v kategorii Projekty.

Z druhého místa a současně i z Ceny architekta Josefa Hlávky se radovala Tereza Komárková
, která rovněž vystudovala Fakultu umění a architektury liberecké univerzity. Zaměřila se na problém knihovny Martina Kabátníka v Litomyšli. "Nahrazením nevyhovující knihovny oživuje historické náměstí o nový veřejný prostor, komunikace a městské vybavení. Současně architektonicky intimně dotváří jedinečné historické prostředí," stojí v hodnocení poroty.

Dvojice slovinských architektů Rok Škerjanc a Andrej Šeligo získala třetí místo za svůj projekt úpravy prostranství okolo kostela ve francouzském městě La Clayette a vytvoření kulturního centra. Tento projekt zároveň zvítězil v anketě veřejnosti na webu soutěže. Cenu rektora ČVUT za školní práci v kategorii Projekty udělili porotci Tomášovi Zdvihalovi za jeho návrh revitalizace bývalého barokního kláštera paulánů v Nové Pace.

Do soutěže pro začínající architekty se letos přihlásilo 60 autorů, pořadatelé pro ně ve spolupráci s Národním památkovým ústavem vybrali konkrétní lokality v Praze, Brně, Ostravě a Liberci. Jde o místa aktuálně problematická nebo o lokality, které obyvatelé daných měst vnímají citlivě.

Protože součástí kulturního, architektonického i technického dědictví země jsou i průmyslové stavby, nemuseli se mladí architekti zaměřit pouze na dotváření historických jader měst. Pravidla dovolují přihlásit i návrhy revitalizací či konverzí průmyslových objektů. V soutěži se tak objevil návrh na úpravu areálu pražského nákladového nádraží Žižkov, aktuální je také návrh na experimentální divadelní scénu v Českém Krumlově.


Doplněno Stavbaweb:

Muzeum a škola flamenca
Autor: Zuzana Procházková
Škola: FUA TU v Liberci
Ateliér: Atelier Prof. Ing. arch. Akad. arch. Jiřího Suchomela
Zdůvodnění poroty: Návrh beze zbytku naplňuje zadání soutěže, tj. vytváří veřejný prostor v historickém kontextu. Řeší rozsáhlou část historického jádra města, do kterého přináší novou hodnotu. Porota vnímá jako plus řešení kulturně odlišného prostředí, čímž náročnost práce stoupá.

Muzeum a škola flamenca vnáší potenciál do zpustlého historického centra Jerezu. Interpretuje v současném jazyce program, který svou podstatou odkazuje na architektonické dědictví Andalusie. (Alcazar, patio, zákoutí). Vytvářím vnitřní svět. Ten svírám obvodovou zdí, která v JV části dotváří uliční strukturu. Na SZ využívám stoupajícího terénu. Zeď je konturou, vzniká náměstí, extrovertní prostor s výhledem na katedrálu, zážitek tance s kulisou města. Výrazné objemy místností obnažuji a prostorově komponuji. Vytvářím zákoutí, stín, přibližuji se jemné urbánní struktuře města. Rozlišuji úrovně tanečníků a návštěvníků. Jerezským obyvatelům, turistům i každoročnímu festivalu flamenca věnuji nové zahrady. Pracuji s vizuálními kontakty od měřítka urbánního po vztah návštěvníka/tanečníka. Vrstvím vstupy, graduji zážitky. Nahlédnu, vstoupím za zeď, projdu mezi-nahlédnu do tančíren, postupně objevuji dílčí prostory SV zahrad. Návrh dává vyniknout barvitému světu flamenca, vytváří pro něj scénu.Ostatní nominované projekty naleznete na stránkách YAA – zde.

Související články

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*