(ČTK) – V soutěži pro mladé architekty a studenty Think Arch 2014 zvítězil projekt na revitalizaci Malešického náměstí od Veroniky Sávové z ateliéru Sporadical. V kategorii studentských prací porota udělila dvě první ceny – návrhu na biosyntetickou zásobárnu pitné vody pro Afriku od Jindřicha Ráftla, který v této kategorii zvítězil i loni, a projektu Jiřího Lukáše Stodola pro pastvinu v Jizerských horách.
"V souvislosti s centrem starých Malešic přemýšlíme o každodennosti, praktičnosti, jednoduchosti. Na náměstí a v jeho okolí je mnoho přitažlivých míst a zákoutí. Pomůžeme je obyvatelům znovu objevit. Tím, že prostor zjednodušíme, zpřístupníme, uklidíme," uvádí ke svému projektu Sporadical. Chce se vrátit k nepravidelnosti náměstí, která vznikla během staletí. "Zákoutí nebo rozcestí vytvářejí útulný prostor, protikladný k moderním celkům vzniklým najednou podle projektu," dodal Sporadical.
Biosyntetická zásobárna pitné vody pro slumy v nigerijském Lagosu pracuje s využitím mycetoz (česky hlenky či slizovky) – organismů, které jsou na hranici mezi živočichem a houbou. Vykazují prý jisté známky inteligence a pokud mají dostatek potravy, pohybují se volně jako samostatní jedinci, konzumují bakterie a rozmnožují se dělením. Podle Ráftla je možné z mycetoz nechat "vytvořit inteligentní síť, která by podrůstala slum a zahušťovala by se v místech s vyšší koncentrací lidí". Loni Ráftl zvítězil s projektem pozemské stanice vesmírného výtahu.
Porota posuzovala 27 přihlášených projektů a výsledky se vyhlašovaly dnes večer v klubu NoD. Tématem letošního ročníku byla udržitelnost a efektivnější využití materiálů a energie v architektuře. Cílem přehlídky je propagace mladé a progresivní architektury. Vyhlašuje ji sdružení Centrum české architektury a v porotě sedí renomovaní architekti Petr Hájek, Oleg Haman, Igor Kovačevič, Michal Kunc a Regina Loukotová a teoretik architektury Cyril Říha.
V kategorii architektů do 40 let porota udělila druhé místo Martinu Fraňkovi za již postavenou Vyhlídkovou věž na hradě Orlík; třetí místo neudělili. Studenti si kromě dvou prvních cen odnesli už jen cenu třetí, dostala ji Tereza Komárková za návrh Art Hive – pro nevyužívanou proluku v Soukenické ulici v Praze 1 navrhla dočasnou stavbu za použití nafukovacích konstrukcí.
Doplněno Stavbaweb:
Vítězové – kategorie Architekti do 40 let
1. místo: Ing. arch. Veronika Sávová za ideové řešení: Revitalizace malešického náměstí / cena ve výši 30.000 Kč
2. místo: Ing. arch. Martin Franěk za realizaci: Vyhlídková věž hrad Orlík / cena ve výši 20.000 Kč
3. místo: neuděleno
Vítězové – kategorie Studenti
1. místo: Jindřich Ráftl se svým návrhem: Biosyntetická zásobárna pitné vody pro slumy v Lagosu – Bio(s) / cena ve výši 25.000 Kč
1. místo: Jiří Lukáš se svým projektem: Stodola na fojtecké pastvině / cena ve výši 25.000 Kč
2. místo: neuděleno
3. místo: Tereza Komárková za návrh: Art Hive / cena ve výši 10.000 Kč
Cena Autodesk Award
V druhém ročníku soutěžní přehlídky THINK ARCH byla udělena zvláštní cena Autodesk Award za využití 3D nástrojů CAD v architektuře. Generální partner soutěže Autodesk podpořil jednoho architekta částkou 30.000 Kč. Cenu Autodesk Award získal soutěžní návrh Petry Vojtasíkové: Městský skleník.
Prezentace soutežních prací THINK ARCH 2014
www.thinkarch.cz
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…